Mi is az a karob tulajdonképpen?

Ez az örökzöld fa igazi túlélő művész. Akár 500 évig is élhet, és rendkívül ellenálló a szárazsággal szemben. A fa 15-20 méter magasra is megnőhet. Termése hosszú, barna hüvelyes termés, ami először zöld színű, majd éréskor sötétbarnává válik és 15-25 cm hosszúságot is elérhet. Érdekesség, hogy a termés magjait az ókorban mérésre használták, innen ered a "karát" szavunk.

A karob por készítése több lépésből áll. Először a termést szárítják, majd eltávolítják a magokat - ezekből készül később a karobgumi, amit az élelmiszeripar sűrítőanyagként használ. A hüvely húsos részét ezután megpörkölik, hasonlóan a kávépörköléshez. A pörkölés hőfoka és ideje határozza meg a végtermék ízét és színét. A pörkölt termést végül finom porrá őrlik. Az így elkészült por természetesen édes, mivel a termés magas fruktóztartalommal rendelkezik.

Létezik nyers, pörköletlen karobpor is. A nyers változat világosabb színű és enyhébb ízű, több enzimmel és tápanyaggal rendelkezik. A pörkölt karob sötétebb, intenzívebb, kakaószerűbb ízű. A pörkölés során egyes tápanyagok ugyan elvesznek, de az íz koncentráltabbá válik, és a por jobban oldódik.

Így ismerheted fel a jó minőségű karob port

A jó minőségű karobpor egyenletes, finom szemcséjű. Színe a világos karamellbarnától a sötétbarnáig terjedhet, illata kellemes, édeskés, enyhén pörkölt. Fontos a megfelelő tárolás: száraz, hűvös helyen, légmentesen lezárva akár egy évig is eltartható. A minőségi karobpor nem tartalmaz adalékanyagokat vagy hozzáadott cukrot - érdemes mindig ellenőrizni a címkét vásárláskor.

Miért egészségesebb, mint a kakaó?

A karob nem csak finom csokipótló, de számos jótékony hatással rendelkezik szervezetünkre. Ez a természetes élelmiszer segíthet az emésztési problémáktól kezdve a vércukorszint szabályozásáig.