Míg az előbbi egyszerű sókiválás, addig a másik egy olyan penészgomba, ami nem csak esztétikai probléma, de károsíthatja is a növényünket, sőt a saját egészségünket is.
Nézzük, hogyan ismerhetjük fel.
Az ártalmatlan só és mészkiválás
Ez a lerakódás száraz, könnyen morzsolódik, nincs különösebb szaga. Általában akkor jelentkezik, ha alulról locsoljuk a növényeinket. Az agyagcserepeken ez gyakran megjelenik kívülről is! A jelenség magyarázat, hogy az öntözővízben, tápoldatokban található só és mész egy idő után kiválik a földből és megjelenik a felszínen. Ennek az az oka, hogy a növény felhasználja a vízben oldott ásványi anyagokat, de a maradék sóval és mészkővel nem tud mit kezdeni. Ez csupán esztétikai probléma, ha nagyon bántja a szemünket a látvány, a felső egy-két centiméternyi talajt távolítsuk el, majd töltsük fel friss virágfölddel.
Amikor gond van
Ha a cserépben kiváló fehér réteg állaga vattaszerű és a szaga dohos, azonnali beavatkozásra van szükség, ez ugyanis penész. Nem csupán ronda látvány, hanem bizonyos helyzetekben árthat a növényeinknek, de még a saját egészségünknek is.
Kevésbé köztudott, de a penész kis mennyiségben hasznos, mindenféle földben megtalálható. Nagyon fontos szerepe van, hiszen akárcsak a baktériumok, hozzájárul a szerves anyagok lebontásához, ezáltal lesz a talaj gazdag a növények számára is hasznosítható ásványi anyagokban. A gond akkor van, amikor ez a penész jelentősen elszaporodik, kiválik a virágföld tetején és vattaszerű bolyhos állagú lesz.
Ez sajnos annak a jele, hogy szobanövényünket nem megfelelően gondozzuk. Pontosabban, túlságosan is gondozzuk, mert a földje állandóan nedves. Ez a nedves közeg, különösen ha rendszeresen és bőségesen tápsózunk, kiváló táptalaj a penészgombáknak. Ez a kezdetben felületi penészedés a későbbiekben gombás fertőzéshez is vezethet.
Hogyan orvosoljuk?
Sajnos egyetlen hatékony megoldás van, mégpedig az átültetés. Ennek során pedig különösen körültekintően kell eljárnunk.
A növényt lehetőleg a szabadban ültessük át, hogy a spórák ne kerüljenek a lakás levegőjébe. A penészes talajt távolítsuk el, a növény gyökeréről a gyökérlabda óvatos ütögetésével a lehető legjobban igyekezzünk megszabadulni a fertőzött földtől, de ügyeljünk rá, hogy a növény ne sérüljön. A fertőzött földet a szemétbe rakjuk, semmiképpen ne kerüljön a komposztba!
Alaposan tisztítsuk meg a cserepet a föld maradékától, különösen ügyelve a peremekre. Használjunk ecetest vizet a spórák eltávolításához, majd langyos vízzel öblítsük le.
Mielőtt újraültetnénk a növényt, a cserép aljába rakjunk 2-3 centiméternyi apró kavicsot vagy agyagcserép törmeléket (a nagyobb cserepekbe lehet vastagabb rétegben is.) Ennek az a funkciója, hogy levezeti a felesleges öntözővizet a cserép-alátétbe, ezáltal megszűnik a pangó víz okozta folyamatos nedves közeg.
Hogyan kerüljük el a penészedést?
A legfontosabb, hogy kerüljük a túlöntözést. Sokan hisszük azt, hogy ha a növény földjének felső rétege kiszárad, akkor biztosan szomjazik, pedig ez nem így van, az alsóbb rétegek még elegendő nedvességet tartogatnak a számára. Ezért csak akkor öntözzünk, ha a földet száraznak találjuk, de akkor sem túl nagy mennyiséggel. A tápsó nagyon fontos a növényeknek, de ne vigyük túlzásba, főleg télen ne, amikor a növények víz és tápanyagigénye a töredékére csökken, A legjobb megoldás, ha alulról öntözünk, de ott se álljon a víz. Amit nem szívott fel a növényünk, egy óra elteltével borítsuk ki.
Még egy jó tanács:
Ha rendszeresen meglazítjuk kissé a talaj felső részét, így tud egy kicsit szellőzni, ami szintén nagyon fontos a penészedés megelőzésében.