A tyúkhúr a kert első növényei között van, melyek megjelennek a hosszú tél után. Nem véletlenül! A tavaszi méregtelenítés, tisztítás ideális növénye! Kiváló zsíroldó tulajdonsága teszi alkalmassá az epeműködés javítására, a vérzsír bontására, emiatt van fogyasztó hatása is. Főzhetsz belőle teát, de teheted salátába is.

Így készíts el a teát:

Napi egy csésze tyúkhúr tea pár hét alatt az elfogadott értékre viszi le a koleszterinszintet. Reggel éhgyomorra fogyaszd. Az elkészítése nagyon egyszerű, a lényeg, hogy frissen szedd le a tyúkhúrt. 

Most meg alaposan és kézzel tépkedd össze, ne használj kést. Egy jó marékkal tegyél egy edénybe és öntsd le 2,5 dl forró vízzel. Hagyd állni 15 percig, majd szűrd le, és idd meg. A tea után 30 percig ne egyél mást!

Mire jó a tyúkhúrtea?

Epeműködés serkentésére és epekőhajtásra étkezés előtt naponta egy csészével.

Testsúly csökkentésre napi 2-3 csészével étkezés előtt igyuk.

A tyúkhúr tea emellett légúti betegségekre, köhögésre, tüdőbajra, valamint emésztési zavarokra is kiváló. Reumát is jól lehet kezelni vele vízhajtó hatása miatt.

Terhesség, szoptatás alatt nem ajánlatos fogyasztani, mert csökkenti a tejelválasztást.

 

Külsőleg is használhatod!  

Ha robotgéppel összeaprítjuk a tyúkhúrt remek pakolást kapunk fáradt szemre, bőrgyulladásra, szemölcsre. A tyúkhúr tea kiváló ekcémára, fekélyre, aranyér esetén ülőfürdőként is alkalmazható.

 

A tyúkhúr íze kellemes, édeskés, friss fűízű, virágok is ehetőek, ízük semleges. A frissen szedett tyúkhúrból remek saláta készíthető, felhasználása teljesen megegyezik a rukkoláéval, de készíthető belőle főzelék, sőt leves is: a nyersen készült a tyúkhúr leveshez a zsenge leveleket tegyük mixerbe olívaolajjal, sóval és nyers fokhagymával. Víz és tej 1:1 arányú keverékét adjunk hozzá, hogy megfelelően híg legyen, majd turmixoljuk össze. Keverhetünk hozzá főtt burgonyát.