Az előbb felsorolt növények mind a hagymafélék vagy keresztesvirágúak családjába tartoznak. Mi most a tormával és a vízitormával fogunk részletesebben foglalkozni.
A torma
A fő hatóanyagot az illóolaj hordozza, amellyel mindenki találkozott már hagymaszeletelés vagy tormareszelés közben. Nézzük egy kicsit tudományosan a hatóanyagokat, ígérem nem lesz hosszú…
A torma baktériumölő és szaporodásukat gátló hatását az úgynevezett mustárolaj-glikozidok és a hidrogén-rodanid hozzák létre. A mustárolaj-glikozidok magas kéntartalmú anyagokból állnak, és a növényekben általában irritációt nem okozó formában fordulnak elő.
Ha hagymát, tormát vagy egy marék mustármagot szagolgatunk, annak általában nincs irritáló hatása. A torma és a hagyma szeletelésekor vagy reszelésekor szigrin nevű irritációt nem okozó glikozid kapcsolatba kerül a mirozináz enzimmel, és egy pillanat alatt kialakul az irritációt kiváltó allil-mustárolaj. Az allil-mustárolaj egy erős hatású természetes antibiotikum. A vízitormánál hasonló biokémiai folyamat zajlik le.
A torma számos értékes hatóanyagot tartalmaz, és nemcsak fűszer-, hanem valódi gyógynövényként is alkalmazható az év minden hónapjában.
A teljes cikk elolvasásához online előfizetés szükséges. Most rendkívűli kedvezménnyel, ide kattintva Előfizetek
Az egy éves előfizetés a digitális Zöld Újságra csak 990! Már előfizető vagyok, bejelentkezem.Olvass tovább!
Miről szól még a cikk:
Mit tartalmaz az előfizetés?