A téli komposzthalom sztárja a kávézacc

Ha te is azok közé tartozol, akik a hideg napokon dupla adag kávét fogyasztanak (és valljuk be, ki nem?), akkor remek hírem van! A kávézacc igazi energiabomba a komposzthalom számára. Magas nitrogéntartalma miatt még a téli fagyban is segít melegen tartani a komposztálót, ráadásul a giliszták is imádják – igen, ők sem alszanak téli álmot, csak kicsit lassabban mozognak.

A karácsonyi vitaminbomba 

Miközben te a kandalló mellett szürcsölöd a forró teát és eszed a mandarint, a héjából szuper komposzt-alapanyag lehet. Sokan tévesen azt hiszik, hogy a citrusfélék héja nem való a komposztba, pedig ez óriási tévedés! A téli időszakban különösen értékes, mert:

  • Természetes gombaölő hatása segít megelőzni a penészedést
  • Illóolajai távol tartják a nem kívánt rágcsálókat
  • C-vitamin tartalma még bomlás közben is hasznos a talajban

A tojáshéjat ne feledd!

A mézeskalács, bejgli és más ünnepi finomságok készítése közben felhasznált tojások héja valóságos kalciumbánya. De ne csak gyűjtögesd, hanem összetörve add a komposzhoz – így gyorsabban bomlik le, és tavasszal a paradicsomok imádni fogják!

A teafilter sem a szemétbe való

A téli teázások kellékei kincset érnek a komposztban. A filterpapír gyorsan lebomlik, a teafű pedig ugyanolyan értékes, mint nagytestvére, a kávézacc. Sőt, a gyógynövény teák különböző hatóanyagai még változatosabbá teszik a készülő humuszt.

Téli leves = tavaszi termés

A téli levesekhez felhasznált zöldségek hulladéka (sárgarépa vége, petrezselyem szára, hagymahéj) mind-mind olyan anyagokat tartalmaz, amik tökéletesen indítják be a tavaszi kerti szezont.

Hogyan tartsuk ébren a komposztot télen?

A hideg hónapokban sem kell teljesen magára hagynunk a komposztálónkat. Néhány egyszerű trükkel segíthetünk neki:

  1. Rétegezzünk okosan! A nedves konyhai hulladék közé mindig tegyünk száraz leveleket vagy aprított kartonpapírt.
  2. Szigeteljünk természetesen! A komposztáló köré rakott szalmabálák vagy száraz levelek segítenek megtartani a belső meleget.
  3. Ne hagyjuk szomjan! Bár kevesebb víz kell télen, időnként azért nedvesítsük meg a komposztot – különösen, ha friss konyhai hulladékot adtunk hozzá.

A türelem rózsát (és szuper kertet) terem

Ne várj azonnali csodát – a téli komposztálódás lassabb folyamat. De pont ez a szépsége: mire eljön a tavasz, és előkerülnek a kerti szerszámok, egy része már készen is áll arra, hogy táplálja az ébredező kertet.

Szóval ne hagyd, hogy a téli lustaság elvegye a kedved a komposztálástól! A természet télen sem áll le, csak kicsit visszavesz a tempóból – és néha nekünk is ezt kellene tennünk. Gyűjtsd szorgalmasan a konyhai "kincseket", és hidd el, tavasszal a kerted meghálálja a törődést!