A jó alvást segítő teakeverékek alapja néhány klasszikus nyugtató hatású gyógynövény. A levendula, citromfű és kamilla hármasa önmagában is hatékony nyugtató kombinációt alkot. Ezeket a növényeket egyenlő arányban keverve készíthetünk alapteát. A macskagyökér különösen erős nyugtató hatású, érdemes este egy-két órával lefekvés előtt fogyasztani, hogy kifejthesse hatását.

Hatásfokozó kombinációk

Az alap nyugtató növények hatását erősíthetjük más gyógynövényekkel. A komlótoboz és a golgotavirág különösen jól működik együtt a citromfűvel. A párlófű természetes hangulatjavító, amely oldja az elalvást nehezítő szorongást.

Egy hatékony keverék összetétele: 2 rész citromfű, 1-1 rész levendula és kamilla, fél rész komlótoboz.

Ízesítés és egy klis plussz gyógyerő

A gyógynövények íze nem mindenki számára kellemes, de természetes módon finomíthatjuk. A édeskömény vagy az ánizs kellemes ízt ad és segíti az emésztést is, ami szintén fontos a nyugodt alváshoz. Egy csipet fahéj vagy vanília nem csak az ízt javítja, de a fahéj természetes módon stabilizálja a vércukorszintet, ami segít az éjszakai felébredések megelőzésében.

Teakészítési praktikák

A gyógynövényeket megfelelően kell elkészíteni a legjobb hatás érdekében. A legtöbb nyugtató tea esetében 5-10 perces áztatási idő ideális. Ne használjunk forrásban lévő vizet, várjuk meg, míg 90 fokra hűl. A macskagyökeret mindig külön áztassuk, mert erős íze dominálhatja a keveréket - érdemes ezt utólag adni a többi teához.

Mikor igyuk ezeket a teákat? 

A timing kulcsfontosságú a hatékonyság szempontjából. Az első, enyhébb nyugtató teát már a vacsorához érdemes elfogyasztani. Az erősebb, macskagyökeret vagy komlót tartalmazó keveréket egy-két órával lefekvés előtt igyuk meg. Fontos, hogy kialakítsunk egy esti rutint, aminek része a teafogyasztás - már maga a rituálé is segít az ellazulásban.

Mire figyeljünk?

A gyógynövények természetes hatóanyagok, de nem veszélytelenek. Ne kombináljuk a gyógynövényteákat altatókkal vagy nyugtatókkal. Terhesség és szoptatás alatt csak orvosi konzultáció után fogyasszuk. A komló és a macskagyökér másnap enyhe bágyadtságot okozhat, ezért először hétvégén próbáljuk ki ezeket a kombinációkat.