
Aki vigyázni akar a veséjére, rendszeresen igya ezeket a teákat
Így elkerülhető a kövek kialakulása is.
15 / 18 db bejegyzés — 1. oldal
Így elkerülhető a kövek kialakulása is.
Az álmatlanság népbetegség, de nem kell rögtön gyógyszerekhez nyúlnunk. A természet kínálta gyógynövények megfelelő kombinációban hatékony segítséget nyújthatnak az elalváshoz és a pihentető alváshoz.
A tárkony nem csak egy fűszernövény a sok közül - karakteres íze és értékes gyógyhatásai miatt érdemes közelebbről is megismerni ezt a sokoldalú növényt. Francia és orosz konyhák kedvelt fűszere egyben értékes gyógynövény is.
Napjainkban az információáramlás forradalmát éljük. A sajtóban és különösen a világhálón megjelenő közlések nem mindig fedik a valóságot. Ennek oka lehet tájékozatlanság, szenzációhajhászás, vagy pedig sok esetben a háttérben meghúzódó üzleti érdek. Nem kivétel a gyógynövény ágazat sem.
Tüskés ágai mögött a kökény igazi gyógyító kincset rejt. Ez a szerény külsejű cserje tavasszal hófehér virágaival, ősszel pedig kéklő bogyóival hívja fel magára a figyelmet. De több ez, mint egyszerű dísze a tájnak - a népi gyógyászat évszázadok óta ismeri jótékony hatásait. Cikkünkben végigkövetjük a kökény útját a virágtól a bogyóig, felfedezve, hogyan segítheti egészségünket ez a tüskés kis orvos az év minden szakában.
>Az aranyvessző nem csupán mezők és rétek dísze, hanem évszázadok óta elismert gyógynövény is. Fedezzük fel együtt, milyen kincseket rejt ez a lenyűgöző növény!
Az orvosi pemetefű (Marrubium vulgare) évszázadok óta ismert gyógynövény, amely napjainkban is megállja a helyét. Bár hagyományos felhasználása sokrétű, a modern tudomány csak most kezdi feltárni valódi potenciálját. Nézzük meg közelebbről, mit tudunk erről az érdekes növényről.
Az apró pirosas-lilás virágairól és leveiről könnyen felismerhető piros árvacsalán az ajakosvirágúak rendjébe tartozik. Igénytelen, általában mezőkön, utak mellett, szántók környékén nő, de kertekben is lehet vele találkozni. Az árvacsalán számos gyógyhatással rendelkezik. Mire jó az árvacsalán? Többek között, ha a leveleit vágott sebre tesszük, csillapítja a vérzést, és gyorsítja a regenerációt. Emellett vízhajtó, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással is rendelkezik.
Gyermekkoromban sok időt töltöttem nagyi kertjében, és mindig elbűvölt a hibiszkuszok szépsége. Gyakran csendben csodáltam őket a délutáni napfényben. Ekkoriban fogalmam sem volt arról, hogy ezek a gyönyörű virágok nem csak a lelkünknek, de az egészségünknek is jót tehetnek.
Ezeket a teákat az év bármely szakaszában fogyaszthatjuk, ha az ember úgy érzi, hogy szüksége van rájuk.
A gyógyteák elkészítésének vannak bizonyos szabályai, amiket nagyon kevesen ismernek. Nem véletlen, hogy a fitoterápia önálló tudományág. Az alábbiakban összefoglaljuk mindaz, amit tudnunk kell ahhoz, hogy minél hatékonyabban kiaknázhassuk a növényekben rejlő gyógyerőt.
Pár évtizede még a mezőgazdaságban nem használtak annyi gyomirtó szert, így a búzaföldeket sokszor hatalmas piros foltok, pipacsmezők színesítették. Ennek persze a gazda nem örült... Aztán sok éven keresztül nem lehetett látni sem pipacsot, sem búzavirágot. Aztán a tarlókon, szántók szélén újra megjelent.
Régen erős illata miatt úgy vélték, hogy ez csakis az istenek lakomáját fűszerezheti, éppen ezért az ókorban nagyon kedvelték ezt a növényt, amellyel legfőképpen húsokat és hüvelyeseket ízesítettek. A borsfű népies elnevezései: borsikafű, csombor, kerti csombor, bécsi rozmaring, hurkafű.
Régi, jól bevált természetes gyógyital ez abból az időből, amikor még nem áll rendelkezésre minden panaszra több tucat orvosság.
A legtöbb, ebben a cikkben bemutatásra kerülő gyógynövényt nem csak nagyanyáink használták, hiszen a tudomány is felfedezte már hatékonyságukat, és előszeretettel ajánlják a „női bajokra”. Ezek a gyógynövények kivétel nélkül megvásárolhatóak a bioboltokban kiváló minőségben, de a vállalkozó kedvűek akár saját maguk is begyűjthetik