A túl erős menstruáció, hasi görcsök, menopauza, hőhullámok a hangulatingadozás azok a tünetek, melyek legtöbbjével a nők előbb-utóbb találkoznak. A természetes hormonális változások nem tekinthetők betegségnek, de a mindennapokat komolyan megnehezíthetik. Az orvostudománynak hála, számtalan készítmény áll rendelkezésünkre, fájdalomcsillapítók, görcsoldók, hormonpótlók, de a természet patikája is remek szereket állított elő, melyeket bátran  kipróbálhatunk és alkalmazhatunk.

Kamilla

Valamennyi gyógynövény közül a kamilla vagy orvosi székfű a legismertebb. Minden valószínűség szerint ez az a gyógynövény, amelyet a tudomány a legaprólékosabban kikutatott. Gyógyhatása sokrétű és átfogó, amelyet külső és belső alkalmazása révén lehet kihasználni. Nagyon igénytelen, de minél több műtrágyát használnak a földeken, a kamilla annál kevésbé érzi magát jól ott. Az orvosilag használt drogok legnagyobb része telepített kamillából származik. Ha a virágát szétmorzsoljuk, a kamilla nagyon jellegzetes illatot áraszt. 
Népnyelvi elnevezései – szüzekanyja, anyafű – arra mutatnak, hogy a növényt a nőgyógyászatban használták. Ma is a bőr- és nyálkahártya-betegségek, különösen a gyulladások ellenszere. Ebből kifolyólag a seb- és gyógykenőcsök, testápolószerek, olajfürdők, szappanok és csecsemőápolási szerek gyakori alkotórésze. 
Minthogy az illóolaja a vízgőzzel gyorsan eltűnik, a kamillagőzös fürdők az altesti gyulladásoknál vagy az orr, a garat, a homlok- és a melléküregek akut és krónikus nyálkahártya-gyulladásainál járnak a legjobb eredményekkel. 
Belsőleg használva mindenekelőtt szélhajtó és gyulladásgátló hatást fejt ki. A kamillatea enyhén nyugtató hatású is.

Cickafark

A női bajokra jó hatást kifejtő gyógyfüvek között a közönséges cickafark áll az első helyen, silány talajú mezőkön, legelőkön, utak és szántóföldek mentén, száraz lejtőkön terem. Gyakran előforduló, szívós, nagyon ellenálló, sőt egyenesen elpusztíthatatlan növény, amely Európában, Észak-Ázsiában és Észak-Amerikában egyaránt honos. Apró fehér vagy rózsaszín virágai ernyőhöz hasonló virágzatot alkotnak. Ha a leveleit szétmorzsoljuk, jellegzetesen fanyar illatot árasztanak.