A köpölyözés hivatalos elnevezése a dermato-vákuum reflexológia. A bőrön keresztül végzett, vákuumhatással működő módszer, mely a reflexhatásokat használja ki. Hatásmechanizmusának alapja a Head-zóna elmélet. Eszerint a gerincvelőből kilépő idegek bizonyos bőr, izom és szervterületeket összekapcsolnak, és ezáltal a megfelelő bőr- és izomterület ingerlésével hatni lehet a hozzájuk tartozó belső szervekre.
A legrégebbi feljegyzés, ami a köpölyözésről szól, a Ling-dinasztia korából származik Kínából, az időszámításunk utáni III. századból. Létezik egy kínai közmondás, miszerint a köpölyözés minden betegséget gyógyít. Nagyon ősi gyógymód, majdnem minden nemzetnél ismert és elterjedt. Hazánkban 1945 után kitiltották az orvosi gyakorlatból. Vannak olyan államok, ahol például a fekvéses tüdőgyulladás megelőzésére kötelező jelleggel használják.
Rengeteg előnnyel rendelkezik: egyszerűen el lehet végezni, olcsó, nagyon gyorsan ugyanakkor tartósan hat, és nincs mellékhatása, ha az ember betartja az ellenjavallatokat. A szívó hatás vérbőséget okoz az adott izomban és bőrterületen, vérellátásuk javul, és ez a hozzájuk tartozó belső szervben is javítja a vérellátást. Folyamatos ingert kapnak a belső szervnek, amíg látszanak a köpölyözés után megmaradó elszíneződések. Minél tovább megmarad a köpölyözésnek a nyoma, annál betegebb az érintett terület, tehát, ha valaki ugyanolyan erősséggel rakja föl több helyre a köpölycsészét, és bizonyos területeken előbb elmúlik a nyoma, más területeken pedig megmarad, akkor ez utóbbi helyekhez tartozó szervek gyengébbek.
A köpölycsésze anyaga lehet kerámia vagy üveg. A köpölyök mérete különböző lehet, minél nagyobb, annál drasztikusabb hatást vált ki. Egyszerre 4-5 köpölynél többet nem ajánlott felrakni, főleg a nagyobbakból. A probléma és a terület függvényében 10-20-30 percig lehet fönnhagyni a csészéket. Megelőzés szempontjából évente egy-két alkalommal egymás után 8-10 kezelés ajánlott.
A köpölyözésnek többféle fajtája van. Van az egyszerű köpölyözés, ami annyiból áll, hogy az ember létrehozza a vákuumot, majd a csészét fölrakja a hátra. A hát a megkezelt területeken szépen kipúposodik, és megtelik vérrel. A mozgó köpölyözés vagy nyuvasztás középkori kínzó módszernek is elmehetne. A gerinc mellett kétoldalt egy tenyérnyi szélességben helyezkedik el az a zóna, ahol a föltett köpölycsészét húzogatni kell a beteg jól beolajozott hátán. Ez nagyon hatásos, bár elég fájdalmas, és látványos nyomokat hagy a háton. A véreztetéses köpölyözésnél a háton megszurkált pontokra kell föltenni a köpölycsészét. Létezik még a villám-köpölyözés, amit főleg idős embereknél érdemes használni. Ennél létre kell hozni a vákuumot, a csészét fölrakni a bőrre, majd rögtön utána levenni.
A köpöly után megmaradó szín diagnosztikus értékű. Ha fehér színű nyomot hagy, az krónikus betegségekre utal; ha vöröset, akkor heveny folyamatokról van szó; ha viszont sárgás színezetű, akkor máj eredetű betegségekről.
Az ellenjavallatok: magas láz, bőrfekély, görcsös, tetániás betegségek, vérzékenység, súlyos bőrelváltozások, bőrallergia, szívelégtelenség, gümőkór, tüdő TBC, daganatos betegségek, elmebetegségek, menstruáció és várandóság alatt, heveny fertőző betegségek esetén és nagyon gyenge, idős embereknél.