De azonkívül, hogy a szemet gyönyörködtető látvány egy nagy csokor ebből a halványlila virágból, egészségünk védelmében is jó szolgálatot tehet. Nézzük sorban, mi mindenre használhatjuk.

Tea orgonarügyből

Már az első orgonarügyeket is érdemes gyűjteni annak, aki diabéteszes panaszokkal küzd, vagy a hasnyálmirigye, mája rendetlenkedik, esetleg visszatérő gyomorhurutja van.

Ehhez a gyógyitalhoz 6 evőkanál friss rügyre (vagy 4 evőkanál szárítottra) lesz szükség. Ezt a mennyiséget forrázzuk le egy liter vízzel és hagyjuk 8 órán keresztül lefedve állni. Szűrjük le, majd a nap folyamán apró kortyonként fogyasszuk el. Kúraszerűen érdemes alkalmazni, évente egyszer 2 hétig.


Orgonalevél tea és tinktúra

A változékony tavasz sajnos ritkán múlik el megfázás nélkül. Jó hír, hogy erre remek gyógyír az orgona levele. Felgyorsítja a gyógyulást a belőle készült tea vagy tinktúra. A legjobb akkor elkészíteni, amikor a levelek még zsengék és üde zöldek, ilyenkor ugyanis sokkal magasabb a hatóanyag tartalmuk. Érdemes a zsenge levelekből szárítani is, hogy később az év folyamán bármikor elkészíthessük ezt a kiváló köhögéscsillapító, lázcsillapító és izzasztó szert.

A tea elkészítéséhez 2 evőkanál felaprított levelet öntsünk le 250 ml forró vízzel, forrásig hevítjük, levesszük a tűzről, és meleg helyen állni hagyjuk 2-3 órán keresztül, azután leszűrjük és kifacsarjuk. Naponta 4×1 teáskanálnyit kell fogyasztani evés előtt. A kúra 3-5 napig tart. Erős köhögés esetén vagy meg lehet hosszabbítani a  fogyasztását, vagy rövid szünet után meg kell ismételni.

Ugyanígy lehet használni a vodka vagy gyógyszertárban kapható alkohol alapú tinktúrát. Az orgona virágát lazán (szellősen) szórjuk színültig egy fél literes üvegbe, öntsünk rá vodkát vagy az alkoholt, hagyjuk állni 3 hétig sötét helyen, szobahőmérsékleten, majd szűrjük le. Fogyasszuk naponta 3×30 cseppet evés előtt. Akár egy évig is eltartható jól lezárt üvegben, hűvös helyen