Reggeli vitaminok

A B-vitaminok csoportja kifejezetten reggel fejti ki legjobban hatását. A B-vitaminok szerepet játszanak az energiatermelésben és az anyagcserében, ezért érdemes a nap első felében bevenni őket. A C-vitamin szintén reggel a leghatékonyabb, különösen éhgyomorra, amikor a gyomorsav nem befolyásolja jelentősen a felszívódását. Ugyanakkor fontos tudni, hogy  a C-vitamin felszívódása szakaszos, ezért érdemesebb kisebb adagokra osztva, napközben többször fogyasztani.

Étkezéshez kötött vitaminok

A zsírban oldódó A-, D-, E- és K-vitamin kizárólag zsíros étellel együtt fogyasztva tud megfelelően felszívódni. Ideális időpont lehet a legnagyobb zsírtartalmú étkezés, ami általában az ebéd vagy vacsora. A vas felszívódását segíti a C-vitamin, ugyanakkor gátolja a kávé, tea és a kalcium. Ezért a vaskészítményeket érdemes legalább két órával a koffein tartalmú italok és kalciumtartalmú ételek fogyasztása előtt vagy után bevenni.

Esti vitaminok

A magnézium és a D-vitamin bevétele este különösen előnyös lehet. A magnézium nyugtató hatású és segíti az alvást, míg a D-vitamin éjszaka jobban hasznosul, mivel termelődése természetes körülmények között is a nappali fényviszonyokhoz kötött. A cink szintén este vehető be hatékonyan, mivel szerepet játszik a sejtek regenerálódásában, ami főként az alvás során történik.

Kölcsönhatások és gátló tényezők

Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok versenyeznek egymással a felszívódásért. A kalcium és a vas, illetve a cink és a vas egymás felszívódását kölcsönösen gátolják. A réz és a cink szintén befolyásolják egymás hasznosulását. Ezért ezeket  minimum két óra különbséggel érdemes bevenni. A tejtermékekben található kalcium nemcsak a vas, hanem egyes antibiotikumok felszívódását is gátolhatja, ezért gyógyszerszedés esetén különösen fontos az időzítés.

Speciális szempontok sportolóknál

A sportolók esetében a vitaminok időzítése még fontosabb lehet. Az antioxidáns vitaminokat, mint a C- és E-vitamin, nem javasolt közvetlenül edzés előtt bevenni, mivel gátolhatják az edzés által kiváltott adaptációs folyamatokat. A B-vitaminok viszont kifejezetten előnyösek lehetnek edzés előtt, mivel szerepet játszanak az energiatermelésben. Az ásványi anyagok közül a magnézium és a cink bevitele edzés után segítheti a regenerációt.

Gyógyszerekkel való kölcsönhatások

A vitaminok időzítésénél figyelembe kell venni az esetleges gyógyszeres kezeléseket is. A pajzsmirigygyógyszerek felszívódását számos vitamin és ásványi anyag befolyásolhatja, ezért ezeket minimum 4 óra különbséggel kell bevenni. A vérhígítók hatását módosíthatja a K-vitamin, ezért vérhígító szedése esetén fontos a K-vitamin bevitel konzisztens szinten tartása. A vérnyomáscsökkentők és vízhajtók befolyásolhatják bizonyos ásványi anyagok szintjét a szervezetben, ezért ilyen esetekben különösen fontos az időzítés és az orvosi konzultáció.