Mit találtak a poharunkban?
A Pesticide Action Network (PAN Europe) és partnerei, köztük a Magyar Természetvédők Szövetsége 11 európai országban vizsgálták az ivóvizet. Amit kerestek, az a trifluorecetsav, röviden TFA, ami az úgynevezett "örök vegyianyagok" családjába tartozik. Az eredmény megdöbbentő: a vizsgált 36 csapvízminta közül 34-ben kimutatták a jelenétét - és igen, a budapesti minta is köztük volt.
Mit jelent ez a budapestieknek?
A főváros ivóvizében literenként 1000 nanogramm TFA-t találtak. De mit jelent ez? Bár ez az érték egyelőre a szakértők szerint nem ad okot azonnali aggodalomra, jelzi, hogy egy olyan problémával állunk szemben, ami nem fog magától eltűnni - szó szerint. A jó hír, hogy ez a szint még a jelenleg biztonságosnak tartott határértéken belül van, a rossz hír viszont, hogy ez az anyag folyamatosan halmozódik a környezetünkben.
Honnan jön ez az anyag?
A TFA főként két forrásból kerül a vizekbe: növényvédő szerekből és az úgynevezett fluortartalmú gázokból. Ezek olyan hétköznapi termékekben találhatók meg, mint egyes növényvédő szerek vagy hűtőberendezések. Amikor ezek a termékek lebomlanak, TFA keletkezik - ami aztán nem bomlik tovább, hanem fokozatosan felhalmozódik a környezetben, beleértve az ivóvizünket is.
Van ok aggodalomra?
A helyzet paradox: miközben ez az anyag mindenhol jelen van vizeinkben, egészségügyi hatásait eddig alig vizsgálták. A szakértők szerint egyelőre a talált mennyiségek nem jelentenek közvetlen egészségügyi kockázatot, de a tendencia aggasztó. Különösen azért, mert más hasonló, úgynevezett PFAS-vegyületek már most is "indokolatlanul nagy terhelést jelentenek számunkra", ahogy azt Helmut Burtscher-Schaden, a GLOBAL 2000 munkatársa kiemelte.
Mit tehetünk?
A környezetvédő szervezetek azonnali cselekvést sürgetnek. Követeléseik között szerepel:
- Az érintett növényvédő szerek azonnali betiltása - A fluortartalmú gázok használatának megszüntetése - Szigorúbb határértékek bevezetése az ivóvízben - A "szennyező fizet" elv alkalmazása a víztisztításnál
Mi a helyzet a szabályozással?
Jelenleg Magyarországon és az EU-ban sincs konkrét határérték a TFA-ra az ivóvízben. Az EU csak 2026-ban vezet be egy általános, 500 nanogramm/literes határértéket a hasonló anyagokra - de a szakértők szerint ez már most is kevés lehet. Hazánkban egyébként szigorúbb, 100 nanogramm/literes határérték van érvényben bizonyos PFAS-vegyületekre, de érdekes módon a TFA nincs köztük.
Mit hoz a jövő?
"Az embereknek joguk van az egészséges vízhez" - hangsúlyozza Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője. Mint mondja, a magyar EU-elnökségnek most különösen fontos szerepe lehet abban, hogy Európa-szerte szigorúbb szabályozás szülessen a vízvédelem területén.