Tévhit, hogy ez a termékenység csúcsán (18-28 év) lévő nők betegsége.  A betegség bármilyen életkorban jelentkezhet, és ha nem okoz feltűnő panaszokat, akkor gyakoran csak meddőségi kivizsgálás során fedezik fel.
A csökkenő inzulinérzékenység következtében a hormonszint megemelkedik, s ez serkenti a petefészek férfi nemi hormon termelését, mely a jellegzetes tünetek egy részéért felelős (zsíros, pattanásos bőr, fokozott szőrnövekedés, férfias típusú kopaszodás).


A policisztás ovárium szindróma (PCOS) tipikus árulkodó tünetei a rendszertelen menstruáció vagy az, hogy egyáltalán nincs menstruáció. A PCOS-ben szenvedő nőknél általában többszörös ciszták alakulnak ki a petefészkekben, és ezt az androgén nevű hormon túltermelődése okozza.
Kezeletlen PCOS esetén nagy a kockázata annak, hogy cukorbetegség, szívbetegség, magas vérnyomás, méhnyálkahártya rák stb. alakul ki.  
A policisztás ovárium szindrómának két formája van, az egyik örökletes, a másik nem. Nem tudni pontosan, hogy miként öröklődhet, de családon belüli halmozódást már megfigyeltek, ami mindenképp örökletességre utal. Tehát nagyobb eséllyel alakul ki ez a probléma, ha valakinek az édesanyja is érintett. A panasz spontán megjelenésének oka szintén nem ismert.
Az elsődleges kezelési mód sok esetben a hormonális kezelés, ami mindenképpen orvos felügyeletével zajlik. Ám egy olyan egyszerű dolog, mint a tudatos étkezés is rengeteget javíthat a PCOS-ben szenvedők állapotán.


Miért fontos az étrend a PCOS kezelésében?

A PCOS-ben szenvedő nők gyakran inzulin rezisztensek, az inzulin pedig létfontosságú a vércukor feldolgozásához és a szervezet energiaellátásához. Ha azonban az étrend nagy mennyiségű finomított szénhidrátot tartalmaz, az inzulinrezisztenciához vezethet. Ez viszont nagyon megnehezítheti a fogyás kezelését, ezért olyan étrendet kell követni, amely segít az inzulin kezelésében.

A legjobb élelmiszerek, amelyeket a PCOS diéta tartalmazhat
A magas rosttartalmú ételek beiktatása az étrendbe elengedhetetlen a szervezet egészségének megőrzése érdekében, mivel ez az étrend segít az inzulinrezisztencia leküzdésében az emésztés lassításával és a vérben lévő cukorhatások csökkentésével.

A magas rosttartalmú PCOS élelmiszerek közé tartozhatnak:

- A keresztesvirágú zöldségek, mint például a kelbimbó, a brokkoli és a karfiol.
- Saláták, mint a rukkola és a piros levelű saláta
- Piros és zöld paprika, a lencse, a mandula, a bab, bogyós gyümölcsök, a sütőtök, és az édesburgonya.

Az étrendnek tartalmaznia kell sovány fehérjeforrásokat is, például halat, csirkét és tofut. Ezek rendkívül táplálóak és laktatóak. Az orvosok zsíros halakat, például szardíniát és lazacot is javasolhatnak, mivel ezek magas omega-3 zsírsavtartalmúak.
Olyan élelmiszereket is érdemes hozzáadni a diétához, amelyek segítenek a gyulladás csökkentésében, mint a dió, a mandula, a spenót, a paradicsom és a kelkáposzta.
Az olívaolajban főzött ételek csodákat tehetnek az egészségével. És ne feledkezzen meg arról sem, hogy olyan gyümölcsöket, mint az eper és az áfonya is beépítse a PCOS-diétába.

Kerülendő élelmiszerek PCOS esetén

Minden finomított szénhidrátban gazdag ételt kerülni kell, mivel ezek nemcsak gyulladást okoznak, hanem rontják az inzulinrezisztenciát is. Ezért a PCOS diéta nem tartalmazhat olyan élelmiszereket, mint pl:
- Cukros italok és chipszek
- Fehérlisztből készült kenyerek és péksütemények, tészták
- Vörös- és feldolgozott húsok

Kerülni kell azokat a tésztákat is, amelyek első összetevőjeként durumbúzaliszt, durumliszt vagy búzadara szerepel, mivel szénhidrátban gazdagok és rostban szegényesek. Választhat egészségesebb alternatívát, például lencse- vagy bablisztből készült tésztát.
Ne feledje, hogy a szőlőcukor is a szénhidrátok egyik formája, és ezt korlátozni kell a PCOS-diétában.

Néhány jó tanács:

- Élelmiszervásárláskor mindig figyelmesen olvassa el az élelmiszerek címkéjét. A cukor számos néven szerepel a címkéken.
- Legyen óvatos a szacharózzal, a dextrózzal és a magas fruktóz tartalmú kukoricasziruppal.
- Csökkentse a palackozott italok, például a gyümölcslevek és az üdítők fogyasztását is, mivel ezek magas cukortartalmúak.


A PCOS diagnózisa elkeserítő lehet, különösen, ha teherbe akar esni. De a jó hír az, hogy a megfelelő diéta követésével és néhány életmódbeli változtatással jól kezelhető az állapot. De mindenképpen konzultáljon előbb egy orvossal, ha speciális étrendi követelményei vannak, vagy ha valamilyen más betegségben is szenved.