Az egyensúly megbomlása, a vitaminok hiánya vagy túlzott bevitelük nem csak a közérzetünkön múlik, de komoly egészségügyi problémákat is okozhatnak hosszú távon. Az egészséges táplálkozás, a kiegyensúlyozott étrend sokszor nehezen megvalósítható a rohanó életmód, a feldolgozott élelmiszerek túlsúlya és a táplálkozási tévhitek világában. 

 

A következő vitaminok hiánya, ezeket tüneteket váltja ki:

Az A, D, E, és K vitaminok nem elegendő beviteléből adódóan megjelenhet a hajhullás, és az arcunkon vörös elszíneződések is kialakulhatnak. Ilyenkor célszerű banánt, brokkolit, avokádót, és gombát fogyasztanunk nagyobb mennyiségben.

Az izomerő csökkenését a B1 vitamin hiánya idézheti elő. A B-vitamin, a kalcium és a magnézium alacsony szintje gyakran izomgörcsökhöz vezet, különösen a lábak területén. Amennyiben ezekhez fejfájás is társul, valószínűleg B6-vitaminhiánnyal állunk szemben.

A szájzug repedezettsége a B, B2, B3, B12 vitaminok és a vas hiányának következménye lehet.

A látási problémák gyakran az A-vitamin hiányra vezethetők vissza. Ha látásunk zavart és fogínyvérzést is tapasztalunk, nagy eséllyel A-vitamin hiány áll fenn. Ebben az esetben érdemes több sárgarépát, spenótot, görögdinnyét, paprikát, salátát, zöldborsót és tejet fogyasztanunk.

A bőr viszketése gyakran a B9-vitamin hiányával hozható összefüggésbe. Ha ezt tapasztaljuk, továbbá kéz- és lábzsibbadást érzünk, lehetséges, hogy szervezetünk B6, B9 és B12 vitaminokban szenved hiányt. E tünetek fáradtsággal, általános levertséggel, nyugtalansággal és hormonális egyensúlyhiánnyal is járhatnak. Ilyenkor törekedjünk tojások, tengeri herkentyűk, zöld leveles zöldségek és spárga beillesztésére étrendünkbe.

A gyakori nátha a C-vitamin hiány jele lehet, de szédülés, ízületi fájdalmak és emésztési zavarok is előfordulhatnak. Ebben az esetben több zöldpetrezselymet, citrusféléket és paprikát érdemes fogyasztanunk.

A pattanások megjelenése és a fokozott csonttörési kockázat a D-vitamin hiányra utalhat.

Fontos megjegyezni, hogy ezek a tünetek csupán iránymutatásul szolgálnak, a pontos diagnózist mindig szakorvosi vizsgálat szükséges megerősíteni.