Statisztikai adatok alapján egyre növekszik a frissen diagnosztizált lisztérzékenyek, vagy más szóval cöliákiások száma. Ilyen módon mindenkinél fennáll az esélye annak, hogy akár a családjában, ismeretségi körében valakinél kiderül, hogy liszt érzékeny, kortól, nemtől függetlenül.

A betegség nem új keletű, nem a modern kor „vívmánya”, hanem a gabonatermesztéssel egyidős. Már időszámításunk előtt is megfigyelték a betegségre jellemző tüneteket.
A lisztérzékenység lényege, hogy a táplálékainkkal bevitt fehérje, a glutén, olyan láncreakciót indít be a genetikailag fogékony egyének szervezetében, amely a vékonybél krónikus felszívódási zavarához vezet. Jelen tudásunk alapján a betegség kialakulásában a környezeti tényezőkön kívül genetikai és immunológiai tényezők is szerepet játszanak. Napjainkig megdőlt az az elképzelés, miszerint lisztérzékeny csakis gyerek lehet, ugyanis bebizonyosodott, hogy a felnőtt, idősebb korosztályban is sok a „csendes” ill. „lappangó” cöliákiások száma, akik esetenként nem is tudnak betegségükről.  Sajnos kezelésére, gyógyítására nincsen más mód, csak az élethosszig tartó gluténmentes diéta betartása. Ez viszont nagyon fontos esetükben, mert a hosszú ideig kezeletlen lisztérzékenység idő előtti csontritkuláshoz, súlyosabb esetben a vérképzőrendszer rosszindulatú daganatos megbetegedéséhez vezethet!

Jellemzőbb tünetek:

- hasmenés, zsíros széklet
- puffadás
- hányinger/hányás
- gyengeség, fáradékonyság
- vérszegénység
- szájüregben időszakosan megjelenő sebek, ún. afták
- csontritkulás, ízületi és csontfájdalmak
- depresszió
- terméketlenség, sorozatos vetélések