Ha ez az úgynevezett hiperventilláció gyakran előfordul, akkor érdemes szívorvoshoz fordulni, mert nem árt, ha elvégeznek pár vizsgálatot rajtad.
A túl magas pulzus azért nem jó, mert ilyenkor a szervezet, megpróbál minél több tápanyagban, oxigénben gazdag vért eljuttatni a létfontosságú szervekhez, mert valami miatt az agy úgy értékeli, hogy erre szükség van.
Lássuk most, hogy milyen okok, tünetek állhatnak a háttérben:
- fáradtság, kimerültség;
- szédülés;
- nehéz lélegzetvétel;
- nyomás érzése a mellkasban;
- magas pulzusszám;
- valamilyen krónikus betegség;
Mit lehet tenni ilyenkor?
Alkalmazd a Valsava-módszert!
Egy olyan légzési technika, melynek segítségével csökkenthető a pulzus. Az így megnövekedett mellkasi nyomás az ezt érzékelő receptorokon keresztül a szimpatikus idegrendszeri hatást csökkenti, azaz csökken a szívverés. Ezt nevezzük Valsava-módszernek.
Így csináld: Fogd be az orrodat. Zárd össze az ajkaidat és fújd ki úgy a levegőt, mintha egy lufit fújnál fel, közben feszítsd meg a rekeszizmodat. Csináld ezt 10-15 másodpercen keresztül.
Hideg vizet az arcra!
Ez a módszer azért hatékony, mert a vágusz ideget stimulálja, amely a szívverést kontrollálja. Ehhez hideg vizet kell locsolnod az arcodra vagy belemeríteni az arcodat egy tál vagy mosdókagylóba engedett hideg vízbe. Addig tartsd az arcodat a hideg vízben, ameddig bírod.
Végezz carotis masszázst!
Ez az artéria a nyakon fut végig a vágusz ideg mellett. Az áll alatt, a gége mellett ki tudod tapintani, ha finoman benyomod az ujjaidat. Ha gyengéden megmasszírozod ezt a területet, akkor stimulálod majd az ideget, ami csökkenti a szívverést.
Igyál jéghideg vizet!
A jéghideg víz fogyasztása hatására szintén stimulálódik a vágusz ideg, amely természetes reflex révén csökkenti a szívverést.
Lélegezz mélyeket!
Lélegezz ki. Tartsd vissza a légvételed és számolj legalább 5-ig, de lényegében addig, ameddig bírsz. Lassan lélegezz be, majd lélegezz ki újra. Ismételd a folyamatot.