Az ülőideg a gerinc ágyéki szakaszán a gerincvelőből kilépő idegekből áll, így a panasz főleg a gerinc érintettségével magyarázható. A gerinc menti szakaszon, a csigolyák és porckorongok között az ülőideg könnyen nyomás alá kerülhet, különösen a csigolyák kopásos elváltozása, gerinccsatorna-szűkület, csigolyaelcsúszás vagy gerincsérv következtében. Nyomás hatására az ideg sérülhet, becsípődhet, begyulladhat és ez éles, kisugárzó fájdalommal jár. Az esetek kisebb százalékában a háttérben szervi betegség vagy pszichés ok áll, ilyenkor szakember feladata a mozgásszervi érintettség kizárása és a probléma okának tisztázása.

Tünetek: Az isiász fő tünete az éles fájdalom, amely ülés közben, felálláskor és hirtelen, reflexszerű mozgás esetén (pl. tüsszentéskor, köhögéskor) fokozódik. A fájdalom a gerinc ágyéki szakaszán, deréktájon jelentkezik, és kisugározhat a comb és a lábfej irányába. Előfordulhat zsibbadásérzés, érzéskiesés vagy tűszúrásérzés. A kiváltó októl függően megjelenhet inkontinencia, székletürítési zavar, súlyos esetben végtagbénulás is.

Diagnózis: Az egyszerű isiász jóindulatú betegség; felhívhatja a figyelmet a háttérben meghúzódó, derékfájdalommal nem járó problémákra is. A szakember által végzett részletes kikérdezés, alapos fizikai vizsgálat és a képalkotó eljárásokkal nyert információk is jelentősen hozzájárulnak a pontos diagnózis felállításához, ami elengedhetetlen a hatékony terápia kiválasztásához és ezáltal a gyors felépüléshez.

Terápiás lehetőségek

A legtöbb esetben a komplex kezelés a célravezető. Fontos az ágynyugalom kemény matracon, a gyógytorna, melynek célja a fájdalom enyhítése, az izmok megerősítése és a mozgástartományok helyreállítása. Sokat segít a masszázs és olyan mozgásformák alkalmazása, amelyek erősítik az izmokat, javítják a test tónusát, rugalmasságát és a terület regenerálódását.

 

Gyakorlatok

Mechanikai érintettségnél a nyújtások, kimozgatások és a szakszerű torna az elsődleges és leginkább célravezető tennivaló. Gyulladás esetén annak csökkentése ajánlott, és csupán finom nyújtások és a periférián végzett masszázsok jöhetnek szóba. A gyulladás lehúzódását követően lehet tornát és intenzívebb manuális technikákat is alkalmazni. A gyakorlatok és a nyújtások összeállítása szakember feladata, nincsenek minden helyzetre érvényes „jolly joker”-gyakorlatok.

Általánosságban jótékony hatású lehet a háton fekve végzett nyújtózás: a karokat tenyérrel felfelé, míg a sarkakat lefelé tolva, minden kilégzésnél ellazítva az izmokat. Fél perc nyújtást pihenés követ, így ismételve párszor a gyakorlatot, naponta két-három alkalommal. Jót tesz a függeszkedés és a lógás is, ami után óvatosan, fokozatosan történjen a talajra érkezés.

Két másik gyakorlat is ajánlott: háton fekve az egyik térdünket felhúzzuk a mellkasunkhoz és mély légzéssel egybekötve 20-30 másodpercig ott tartjuk. A másik láb közben nyújtva marad a földön, majd csere következik. Egy perc pihenés után megismételhető a mozdulatsor. A másik gyakorlat során háton fekvésben az egyik térdet derékszögbe hajlítjuk, felhúzzuk és leengedjük az ellentétes oldalon. Ebben a helyzetben – légzéssel lazítva – benne maradunk, majd csere és pihenés.

A gyógyulás többnyire 4–6 hétig tart; súlyosabb esetben ez akár több hónap is lehet. Egyes tanulmányok szerint a munkából fakadó hajlamosító tényezők, a pszichés zavarok (pl. depresszió) és a nem megfelelő társadalmi-szociális-gazdasági viszonyok nagyobb eséllyel vezetnek krónikus, visszatérő isiászhoz.

Porckorongsérvnél elsődleges a sérv kezelése; ha már annyira előrehaladott, hogy konzervatív módon nehéz kezelni, műtét is szóba jöhet. A megelőzés és a konzervatív kezelés a cél, ehhez elengedhetetlen a szakember és a beteg szoros együttműködése.

Fitoterápia

A fitoterápia ajánlott enyhe és közepes fokú fájdalom esetén, a nem szteroid gyulladáscsökkentővel történt kezelés folytatásaként és a krónikus gyulladás kezelésre. A gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatást kifejtő gyógynövények közül teaként a fehér fűzfakéreg fogyasztása ajánlott naponta háromszor. Egy evőkanálnyi fűzfakéregteát néhány percig főzünk, állni hagyjuk, majd elfogyasztjuk.

A gyömbér hatékonyságát tudományos kutatások is bizonyítják. Javítja a vérkeringést, segít a gyulladások kezelésében. Fő felhasználási formája a gyömbértea, melynek elkészítéséhez lereszelünk egy ujjbegynyi gyömbért, leöntjük egy csésze forró vízzel és 10-15 percig állni hagyjuk. Ha nem okoz gyomorpanaszokat, napi több csészével ajánlott fogyasztani.

A kurkuma legfontosabb hatóanyaga, a kurkumin révén szintén hatékony a gerinc- és az ízületi fájdalmak kezelésében, a gyulladáscsökkentésben. Curcumin-kivonat formájában vagy illóolajként kapható. Utóbbit használhatjuk belsőleg (egy csepp olajat 120 ml folyadékban oldva) vagy külsőleg, az adott területre kenve (a bőrirritáció elkerülése érdekében hordozóolaj, pl. mandulaolaj használandó).

Homeopátia

A tünetek enyhítésére, az izomfeszülés oldására a homeopátiás szerek közül leginkább a Rhus toxicodendron, az Arnica és a Nux vomica ajánlott: D30-as vagy C15-ös erősséget választva elszopogatunk napi 5 golyót az egyikből reggel, a másikból délben, a harmadikból este. Ha zsibbadás társul a fájdalom és a mozgáskorlátozottság mellé, kiegészíthetjük napi 3×5 golyó C9-es erősségű Hypericum használatával.

 

Schüssler-sók

Heveny fájdalmak esetén a Ferrum phosphoricum D6 bevétele javasolt akár negyedóránként, tartós, erős fájdalom esetén pedig 4×5 tabletta Magnesium phosphoricum D6 forró vízben oldva.

A Silicea, a Calcium fluoratum, a Calcium phosphoricum, a Calcium carbonicum és a Magnesium phospho-ricum sók hatásterülete a csontok, a szalagok, az inak és a kötőszövet rendszere. Szedésük a felépítő és a regenerációs szakaszban, hosszabb ideig ajánlott. Az említett sókból naponta 2×1 tabletta javasolt (akár egyszerre is), 2-3 hónapon keresztül.

 

Bach-virágterápia

A tünetek mellett megjelenhetnek pánikszerű, akár a rettegésig fokozódó félelmek, reménytelenség, a kiszolgáltatottságból fakadóan szégyenérzet, bűntudat stb. is. A félelmek kezelésére javasolt a napvirág és a bohócvirág, reménytelenség esetén a sülzanót, a szégyenérzet kapcsán pedig az erdei fenyő esszenciája. Ezen esszenciák szedése akár egy keveréken belül is történhet, napi 2-3 alkalommal 3–5 csepp formájában.

 

Lelki háttér:

Isiász esetén meg kell vizsgálni, milyen valódi vagy képzelt túlterheltség van jelen az életünkben; mi az, ami az „idegeinkre megy”; de érdemes foglalkozni a kisebbrendűségi érzés, a félelem, a túlzott felelősségvállalás, illetve a belső szorongás témájával is. Gyakran megbújik a háttérben az anyagiak miatt érzett aggodalom is. Az isiász által kikényszerített nyugalmi időszak értelmes kihasználása a valódi probléma és a testi fájdalom megszűnését eredményezheti.

Váradi Tibor
és a Napfényes Gyógyközpont 
munkatársai