Az elmúlt években a tudósok felfedezték, hogy a légszennyezés az egyik legveszélyesebb fenyegetés az emberi egészségre, és kimutatták, hogy szerepet játszik a rák, a szívbetegségek, a cukorbetegség, az alacsony születési arány és számos egészségügyi állapot kialakulásában.
A Francis Crick Intézet kutatása
A Francis Crick Intézet tudósai a neurodegeneráció jelenségében való részvételét fogják vizsgálni egy kutatási projekt keretében, amelynek címe Rapid, és amelyet a Race Against Dementia jótékonysági szervezet finanszíroz.
"A légszennyezést általában nem hozzák összefüggésbe a demenciával. Az epidemiológusok azonban nemrégiben rájöttek, hogy a levegőben lévő részecskék valójában elég szorosan kapcsolódnak a neurodegeneratív betegségek kockázatához" - mondta a projekt egyik vezetője, Charles Swanton professzor, a Crick klinikai igazgatóhelyettese.
A légszennyezés és az agy kapcsolata
A légszennyezés egyik kulcsfontosságú típusa a szilárd anyagok és folyadékcseppek apró töredékeinek szuszpenziójából áll. Ezeket autók és teherautók kipufogógázai, gyárak, por, pollen, vulkánok, erdőtüzek és más források termelik, és részecskés anyagnak vagy egyszerűen PM2,5-nek nevezik.
Ezek a részecskék 2,5 milliomod méternél kisebbek átmérőjűek - körülbelül 30-szor finomabbak, mint egy emberi hajszál - és olyan kicsik, hogy mélyen behatolhatnak az emberi test üregeibe.
A kutatás fő céljai
A Rapid projekt egyik fő célja lesz annak feltárása, hogy milyen pontos folyamat révén okozzák a PM2,5-ök az agyszövet olyan csomósodását, amely az Alzheimer-kór védjegye.
"Jó bizonyítékaink vannak arra, hogy összefüggés van a PM2,5 részecskéknek való kitettség és az olyan agyi betegségek között, mint az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór, de még nem tudjuk, hogy ezek közvetlenül váltják-e ki a neurodegenerációt, vagy egy már sérülékeny egyénekben zajló folyamatot hajtanak-e" - mondta Sonia Gandhi, a Crick és az University College London Neurodegenerációs Biológiai Laboratóriumának vezetője.
Lehetséges mechanizmusok
A Crick kutatói szerint háromféle mechanizmus egyike játszik szerepet abban, ahogyan a légszennyezés kiváltja a demenciát:
- A PM2,5 részecskék közvetlenül felgyorsítják azt a folyamatot, amely során a fehérjék összecsomósodnak az agyban.
- A részecskék érkezése zavarja az agy azon képességét, hogy eltakarítsa a csomósodást.
- A PM2,5-öket az agy immunsejtjei veszik fel, és ezek a sejtek gyulladást válthatnak ki, ami elindítja a demencia kialakulását.
A kutatás jelentősége
"Amint részletesebben megértjük ezeket a mechanizmusokat, felhasználhatjuk ezt a tudást olyan kezelések kifejlesztésére, amelyek tompítják a légszennyező anyagok hatását, és talán egy nap megelőzhetjük a környezet hatását az agyi betegségekre" - mondta Gandhi.