A BPA veszélyeire hivatkozva áprilisban az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) napi 4 mikrogramm/testsúlykilogrammról 0,2 nanogramm/testsúlykilogrammra csökkentette a BPA tolerálható napi bevitelére vonatkozó értékelését, az új napi beviteli ajánlás így 20 000-szer alacsonyabb a korábbi elfogadhatónak ítélt mennyiséghez képest.


A szintetikus vegyi anyag Európa-szerte megtalálható a műanyagokban, a fém élelmiszer-tartályokban és az ivóvízvezetékekben is.
Több tanulmány szerint még kis mennyiségben is káros hatással lehet az emberek egészségére, az európaiak viszont olyan nagy mértékben vannak kitéve a BPA-nak, amely meghaladja az elfogadható egészségügyi biztonsági szintet – írja a portál.
A szakértőket különösen az élelmiszerekben található, leginkább a konzervekből származó BPA-nak való kitettség aggasztja. Amellett, hogy károsítja az immunrendszert, csökkentheti a termékenységet, allergiás reakciókat, és hormonális zavarokat okozhat.
A BPA-t több mint 2700 felnőtt vizeletében mérték 11 európai országban, Magyarország nem volt közöttük.
Az eredmények szerint az adalékanyag jelenléte nagyobb arányú a korábbi, 2010-12-es adatfelvételhez képest.
Franciaországban, Luxemburgban és Portugáliában minden résztvevő vizeletében meghaladta a biztonsági küszöbértéket a BPA mennyisége.
Lengyelországban 99 százalékuk, míg a Cseh Köztársaságban és Izlandon 98 százalékuk vizeletében volt veszélyesen sok a szintetikus anyagból – derült ki az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) tájékoztatójából.