A Gelidiaceae családba tartozó vörösalga jellegzetes szárnyasan elágazó páfrányra emlékeztető telepei a víz felszíne alatt akár 80 méter mélységben növekednek, és a gyógyhatását már több ezer éve ismerik a kínaiak és a japánok. Az agar-agar ennek az algának növényi nyálkája, létezését Minoya Tarozaemon fedezte fel 1658-ban Japánban. Egyébként az elnevezése nem japán, hanem indonéz eredetű.
Az agar-agar íztelen, szagtalan és átlátszó anyag. Hideg vízben megduzzad, ezért kiválóan kocsonyásít gyümölcs- és zöldségzselét, dzsemet, kását. Használják desszertek, pudingok, fagylaltok, tortamázak és aszpik készítésére. Már 1%-os oldata szilárd gélt képez. Rendkívül gazdag jódban, kalciumban, vasban és még számos más értékes tápanyagban. Az ember számára az agar-agar teljesen kalóriamentes táplálék, mert a belekben nem bomlik le.
Az agar-agar gyógyhatásai:
Az agar-agar még, ha csak kis mennyiségben is fogyasztjuk, számos, a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemet tartalmaz. Nincs benne kalória, gazdag vitaminokban (C-vitamin, B-vitamin) és ásványi anyagokban (vas, kálium, kalcium, magnézium, foszfor), teltségérzetet okoz.
Ezen kívül:
• enyhe hashajtó, székrekedés ellen
• gyulladást gátló hatású
• méregteleníti a béltartalmat
• jó hatású aranyér ellen
• sikeres a fogyókúráknál
Az agar-agar a konyhában:
Növényi eredetének köszönhetően gyorsan meghódította a vegetáriánus konyhát, mert tökéletesen kiváltható vele az állati eredetű zselésítő anyag. Az agar-agar általában por formájában kapható a legtöbb reformélelmiszereket és biotermékeket árusító üzletben.
Az agar-agar nagyon gazdaságos. Sokkal kevesebb kell belőle, mint a zselatinból, hiszen legalább nyolcszor erősebb zselésítő hatással bír. Ugyanakkor kevesebb ideig tartja a formáját, általában 24-48 órán keresztül, mivel kiengedi a folyadékot magából. Emiatt is nehezebb egy agar-agarral készült ételt lehűteni.
Felhasználása:
Az agar-agar port valamilyen folyadékba áztassuk be, például vízbe, gyümölcslébe, mártásba vagy levesbe. Ezután forraljuk fel, és addig kavargassuk, amíg a por nem olvad fel teljesen. Tegyük bele a hozzávalókat, végül szobahőmérsékleten hagyjuk kihűlni, majd rakjuk be a hűtőszekrénybe. A gyümölcskocsonyát, ha megkeményedett, a csészékből a desszerttányérokba borítsuk ki, így tálaljuk.
Ha nem vagyunk elégedettek az eredménnyel – túl folyékony vagy túl szilárd -, ki tudjuk javítani! Visszamelegítjük a zselét 60°C fölé, és újra folyékonnyá válik. Ekkor tudunk hozzá tenni még egy kis agar-agart (ha túl híg lett), vagy még egy kis folyadékot, ha túl szilárd lett.
Agar-agar gyümölcskocsonya:
Hozzávalók 6-8 személyre
3-4 evőkanál agar-agar por
4 csésze almalé
½ csésze mazsola
2 csésze szétnyomott friss gyümölcs
1 kávéskanál vanília
Elkészítése:
Az agar-agart áztassuk bele az almalébe, majd a mazsolával együtt forraljuk fel, és főzzük még 5 percig. A gyümölcsöket és a vaníliát keverjük hozzá. Öntsük csészékbe, és hagyjuk kihűlni.
Ezekhez ne használjuk:
Az agar-agar nem alkalmas olyan ételek elkészítéséhez, amelyek gyümölcs- vagy borecetet tartalmaznak, illetve olyan élelmiszerek mellé sem való, amelyekben növényi oxálsav van, ilyen például a spenót, a rebarbara, a mangold, a sóska, a csokoládé vagy a fekete tea. A savanyú élelmiszerek, mint pl. citrusfélék, feketeribizli vagy az ananász nehezíti, hogy az agar-agar reakcióba lépjen így előfordulhat, hogy kétféle zseléréteg képződik, egy vastagabb és egy zselésebb.
Mellékhatások:
Időszakos vagy tartós hasmenés esetén csak nagyon óvatosan fogyasztható. Nagy mennyiségben (több, mint 3 g egyszerre történő elfogyasztása) hashajtó hatást gyakorolhat!
Érdemes kerülnie az agar-agart annak is, aki a tengeri halakra, rákfélékre érzékeny, mert nyomokban allergéneket tartalmazhat.