Mi is az a fast fashion?

A gyors divatot úgy definiálhatjuk, mint olcsó, divatos ruházatot, amely a kifutó és a hírességek világából származó ötleteket mintázza, és rohamtempóban ruhadarabokat készít a plázák és sétálóutcák üzleteibe, hogy megfeleljen a fogyasztói igényeknek.

Évente 92 millió tonna textilhulladék keletkezik. 

Az évente előállított 100 milliárd ruhaneműből 92 millió tonna a hulladéklerakókban végzi. A helyzetet szemléltetve ez azt jelenti, hogy minden másodpercben egy szemeteskocsinyi ruhának megfelelő mennyiségű ruha kerül a hulladéklerakókba. Ha a tendencia folytatódik, akkor a fast fashion hulladékok száma az évtized végére várhatóan évi 134 millió tonnára emelkedik.

Növekvő káros anyag kibocsátás

Ha az elkövetkező években az eddig forgatókönyv érvényesül - vagyis nem teszünk lépéseket a fast fashion hulladék mennyiségének csökkentése érdekében -, akkor az iparág globális kibocsátása az évtized végére valószínűleg megduplázódik.

A ruhák több mint ¾-ét kidobjuk

Csak Amerikában becslések szerint évente 11,3 millió tonna textilhulladék - ami az összes textil 85%-ának felel meg - kerül a hulladéklerakókba. Ez körülbelül 81,5 fontnak (37 kilogrammnak) felel meg személyenként évente, és országszerte körülbelül 2150 darabnak másodpercenként.

Párszor veszünk csak fel egy darabot

Az eldobás kultúrája az évek során fokozatosan romlott. Jelenleg sok ruhadarabot csak hét-tíz alkalommal viselnek, mielőtt kidobják. Ez több mint 35%-os csökkenés mindössze 15 év alatt.

A divatipar felelős a globális szennyvíz 20%-áért

A festés és a kikészítés - azok a folyamatok, amelyek során színt és más vegyi anyagokat visznek fel a szövetekre - a globális CO2-kibocsátás 3%-áért, valamint a globális vízszennyezés több mint 20%-áért felelős. A fonalkészítéssel és a szálgyártással együtt e két folyamatnak van a legnagyobb hatása az erőforrások kimerülésére, a fosszilis energiahordozókon alapuló energiaigényes folyamatok miatt.

Egy kilogramm pamut előállításához 20 000 liter vízre van szükség.