Mi az endometriózis és hogyan alakul ki?

Az endometriózis egy olyan jóindulatú betegség, amikor a méh belső falát borító szövet (endometrium) megjelenik a méhen kívül is. Ezek a sejtek többféle módon juthatnak el más szervekhez: leggyakrabban a menstruációs vér visszaáramlásával a petevezetéken keresztül, de a nyirok- és vérkeringés útján, vagy akár műtéti beavatkozások során is szétszóródhatnak. A méhen kívülre került endometrium szigetek ugyanúgy reagálnak a hormonális változásokra, mint eredeti helyükön: havonta megvastagodnak, majd vérzés kíséretében lelökődnek. Mivel azonban a vér és a szövettörmelék nem tud természetes úton távozni, gyulladást és hegesedést okoz.

Az endometriózis által okozott elváltozások érinthetik a méh izomzatát, a hasűri és nemi szerveket, így a petefészket, petevezetéket, hüvelyfalat és a bélrendszer szöveteit is. A petefészkekben gyakran alakulnak ki ciszták, míg a bélrendszer érintettsége emésztőrendszeri panaszokat okozhat. Az endometriózis szigetek meddőséghez vezető belső szervi összenövéseket, immunreakciókat és ciklikus fájdalmat okozhatnak.

A betegség és a termékenység kapcsolata különösen összetett: az endometriózisban szenvedő nők több mint fele nem képes teherbe esni még akkor sem, ha normális a menstruációs ciklusa, rendszeresen van peteérése és nincs elzáródva a petevezetéke. Már a legenyhébb forma is befolyásolhatja a megtermékenyülést vagy a beágyazódás folyamatát. Ennek hátterében állhat a petefészkek és petevezetékek károsodása, a hormonális egyensúly felborulása, vagy az immunrendszer megváltozott működése.

Mikor kell endometriózisra gyanakodni?

A tünetek rendkívül változatosak lehetnek, és sajnos sokáig rejtve maradhatnak. A legjellemzőbb figyelmeztető jel a rendkívül erős menstruációs fájdalom, ami gyakran hagyományos fájdalomcsillapítókra sem reagál. Sokan ezt természetesnek veszik, pedig nem az. Az erős alhasi görcsök mellett gyakori a krónikus kismedencei fájdalom, a fájdalmas közösülés, és előfordulhat fájdalmas széklet vagy vizeletürítés is, különösen a menstruáció idején. A folyamatos gyulladás és az immunrendszer fokozott működése miatt az érintettek gyakran tapasztalnak állandó fáradtságot, kimerültséget.

A diagnózis és a ketséges kezelések

Az endometriózis diagnosztizálása összetett folyamat, ami sajnos gyakran évekig is eltarthat. Bár az ultrahang és az MRI vizsgálat segíthet a diagnózisban, a pontos képet csak a laparoszkópos műtét során lehet megkapni. Ez a módszer egyszerre diagnosztikus és terápiás eljárás: a beavatkozás során nemcsak felderítik az endometriózis pontos helyét és kiterjedését, de egyúttal el is tudják távolítani a problémás szöveteket.

A laparoszkópiás műtét nagy előnye, hogy minimálisan invazív eljárás. Altatásban végzik, de csak néhány apró metszést ejtenek a hasfalon, amelyeken keresztül bevezetik a műszereket. A kóros szöveteket hőkezeléssel vagy lézerrel távolítják el. A beavatkozás után nincs szükség hosszú felépülési időre, a legtöbb páciens már 1-2 nap múlva hazamehet.

Az endometriózis kezelése azonban nem ér véget a műtéttel. A teljes terápia általában többféle módszer kombinációját jelenti. A gyógyszeres kezelés egyik fő célja a mesterséges menopauza előidézése, ami megakadályozza az endometriózis további terjedését. Fontos tudni, hogy ezek a gyógyszerek nem gyógyítják meg véglegesen a betegséget, csak időleges javulást hoznak. A terápia része lehet a fogamzásgátlók szedése is, különösen azoknál, akik nem terveznek gyermeket.

Együttélés a betegséggel

Bár az endometriózis jelentősen befolyásolhatja az életminőséget, megfelelő kezeléssel és életmódváltással a tünetek enyhíthetők. Fontos a rendszeres mozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás. Sokan tapasztalják, hogy bizonyos ételek ronthatják a tüneteket, ezért érdemes naplót vezetni és megfigyelni, mi az, ami nekünk jót tesz, és mi az, amit jobb elkerülni.

A lelki támogatás is kulcsfontosságú: az endometriózissal élő nőknek sokszor meg kell küzdeniük azzal, hogy környezetük nem érti vagy nem veszi komolyan a panaszaikat. Ezért különösen fontos a sorstársi közösségek szerepe, ahol az érintettek megoszthatják tapasztalataikat és támogathatják egymást.

A jó hír az, hogy bár az endometriózis kiváltó oka még nem teljesen ismert, a korai felismeréssel, sikeres műtéttel, életmódváltással és hosszútávú gyógyszeres kezeléssel a kínzó fájdalom jelentősen csökkenthető vagy akár meg is szüntethető. A komplex kezeléssel a meddőség esélye is csökkenthető, bár ez természetesen egyénenként változó lehet.

Épp ezért rendkívül fontos, hogy ha valaki a fent említett tüneteket tapasztalja, ne halogassa az orvosi kivizsgálást. Az endometriózis korai felismerése és kezelése kulcsfontosságú az életminőség megőrzése szempontjából.