A különféle gyümölcsecetek már az Ókor óta az élelmiszertartósítás és az egészség-helyreállítás szolgálatában állnak. Az egyiptomiak, asszírok, görögök és rómaiak mind használták őket különféle célokra: például borogatásként, sebek fertőtlenítésére vagy lázcsillapításra. Az ecet elpusztítja a baktériumokat, így az ételek ecetben tartósítva tovább elálltak. Az agyagedények fertőtlenítésére is ezen tulajdonsága miatt alkalmazták. A mai kor embere számára a gyümölcsecet D. C. Jarvis kutatásai révén vált újra közismertté. Az ecet, amelynek alapja lehet gyümölcs, gabona, stb., megerjedt alkoholból készül olyan módon, hogy az ecetsav-baktériumok az alkoholt ecetsavvá alakítják. A folyamat során az alkohol szinte teljes mértékben eltűnik.

A tömény vagy kevéssé hígított ecet maró hatású. A háztartási ecet, amelynek 25%-a ecetsav, nem javasolt gyógyászati célokra. A gyümölcsecetek maximum 7% ecetsavtartalmúak, és ha természetes úton készülnek, akkor megőrzik az alapnövény értékeit, ásványianyag- és vitamintartalmát.

Miért pont az almaecet?

Az alma nem véletlenül lett a gyümölcsök királynője, a benne található hasznos anyagok az egész szervezetben jelen vannak. Tartalmaz káliumot, nátriumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort, klórt, ként, rezet, vasat, szilíciumot, fluort, valamint A-, B1-, B2-, B6-, C- és E-vitamint. Az almalében, illetve az almaecetben ezek koncentráltabban vannak jelen. Mindegyik alkotóelemnek számos pozitív hatása van, itt csak néhányat említek meg: a kálium szükséges a termékenységhez, a magzat egészséges fejlődéséhez, a növekedéshez, a szövetek regenerációjához, a haj és a köröm egészséges állapotához stb. A magnézium és a kalcium a mozgásszerv-rendszer, az izmok és a csontok egészséges működéséhez szükséges, sőt a kalcium az erek alkotóeleme is. Az A-, C- és E-vitaminok többek között az immunrendszer megfelelő állapotához elengedhetetlenek.