A bélműködés renyhébbé és a tápanyagok felszívódása hiányossá válik, de csökken a toxikus anyagok, emésztetlen salakanyagok kiválasztása is, ami a szervezet önmérgezéséhez majd különféle problémák kialakulásához vezet. A pangó bélsár fehérjealkotói rothadni, szénhidrátok pedig erjedni kezdenek. A belőlük felszabaduló bomlástermékek (indol, szkatol, krezol, fenol, polialkoholok és egyéb aromás aminok) nemcsak a bélnyálkahártyát, hanem felszívódva a májat, de a többi szervet, szövetet, illetve a sejtek anyagcsere folyamatait és az immunrendszert is károsítják.


A psyllium két ősrégi útifűfajta vékony maghéja. Az indiai bolhafű (Plantago psyllium) és az egyiptomi útifű (Plantago ovata, más néven Isabgol) használatát már több ezer éve ismerik a gyógyászatban. 
Az útifű magjának mintegy 30%-át erősen nedvszívó és nedvességfelvevő növényi nyálka teszi ki. Gyógyhatása abban rejlik, hogy képes a térfogatát akár a tízszeresére is megnövelni és közben elpépesedni. Néhány gramm útifűmaghéj és sok víz hatására egyfajta gél jön létre a gyomorban, amely nem szívódik fel, hanem tovább vándorol a bélrendszerbe.

Miért jó az útifűmaghéj? Íme egy hosszú lista a jótékony hatásairól!