A fűszerek királynője honnan származik?
A zöld kardamom (Elettaria cardamomum) a gyömbérfélék családjába tartozó évelő növény. Dél-Indiában és Srí Lankán őshonos, de ma már Guatemalában és más trópusi területeken is termesztik. Maga a növény akár 3-4 méter magasra is megnőhet, és különleges szépsége miatt olykor dísznövényként is tartják. A fűszert a növény toktermése adja, amely zöld színű, háromrekeszes, és belsejében 15-20 apró, fekete, erősen aromás magot tartalmaz. A betakarítás nagy odafigyelést igényel, mert a tokokat még érés előtt kell leszedni, hogy megőrizzék intenzív illatukat.
Az illóolajok különleges összetétele
A zöld kardamom egyedülálló illatát és gyógyhatását az illóolajainak köszönheti. Fő összetevője az 1,8-cineol (eukaliptol), az α-terpineol és a limonén, amelyek együttesen adják jellegzetes citrusos-fenyős-mentás aromáját. Ezek az összetevők nem csak az ízért felelősek, hanem számos gyógyhatással is rendelkeznek. A kardamom magas antioxidánstartalma és gyulladáscsökkentő vegyületei teszik különösen értékessé az egészségmegőrzésben. Érdekesség, hogy a kardamom az egyetlen fűszer, amely egyszerre tartalmaz hűsítő és melegítő hatású vegyületeket.
Emésztési problémákra első számú segítség
A kardamom talán legismertebb gyógyhatása az emésztőrendszerre gyakorolt jótékony befolyása. Serkenti az emésztőnedvek termelődését, enyhíti a puffadást és a görcsöket, valamint segít a nehéz ételek lebontásában. Indiában évszázadok óta rágják a kardamom magokat étkezés után, hogy frissítsék a leheletet és segítsék az emésztést. A modern kutatások igazolták, hogy hatékonyan csökkenti a gyomorégést és a refluxot, mivel semlegesíti a gyomorsav egy részét, miközben támogatja a gyomor természetes működését. Gyomorhurut és irritábilis bél szindróma esetén különösen hasznos lehet.
Légúti panaszokra természetes megoldás
A kardamom illóolajai jótékony hatással vannak a légutakra is. Köhögéscsillapító és nyákoldó tulajdonságai miatt megfázás, bronchitis és asztmás panaszok esetén is segítséget nyújthat. A benne található eukaliptol kitágítja a hörgőket és segíti a letapadt váladék feloldását. Téli időszakban érdemes kardamomos teát fogyasztani mézes-citromos ízesítéssel, ami enyhítheti a torokfájást és csillapítja az irritáló köhögést. Az indiai ajurvédikus gyógyászatban évezredek óta használják tüdőtisztító hatása miatt.
Szájápolás és leheletfrissítés
A kardamom erőteljes, de kellemes illata természetes leheletfrissítő. Az illóolajok elpusztítják a szájban lévő baktériumok egy részét, így csökkentik a fogszuvasodás és az ínygyulladás kockázatát. Indiában és más ázsiai országokban gyakran rágcsálják a magokat a friss lehelet érdekében. Érdekes tény, hogy a kardamom antibakteriális hatása olyan erős, hogy a szájban akár 1 órán át is érezhető a hatása egy mag elrágása után. Házi készítésű szájvizekbe és fogkrémekbe is keverhetjük őrölt formában.
Afrodiziákum és hangulatemelő
A kardamom évszázadok óta ismert afrodiziákum, ami serkenti a vérkeringést és fokozza az érzékek működését. Az arab világban kardamomos kávét fogyasztanak a szerelmi élet felpezsdítésére. Modern kutatások igazolták, hogy a kardamom illata stimulálja az agyban a szerotonin termelődését, így természetes hangulatjavító és stresszoldó hatással is rendelkezik. Ez magyarázza, miért használják oly gyakran aromaterápiás célokra és hangulatjavító teakeverékekben.
Hogyan használjuk a konyhában?
A kardamom rendkívül sokoldalú a konyhában. Őrölt formában süteményekbe, desszertekbe kiváló, míg egészben főzhetjük rizsételekbe, currykbe, vagy különleges fűszerezésű húsokhoz. Indiai chai teába egész kardamomot tesznek, amit a fűszeres tejjel együtt főznek. Skandináv országokban szinte minden ünnepi süteménybe kerül kardamom. A kávéba adva egyszerre semlegesíti a koffein negatív hatásait és ad egyedülálló aromát az italnak. Fontos tudni, hogy a kardamom íze intenzív, ezért óvatosan adagoljuk - általában fél teáskanál őrölt kardamom elegendő egy átlagos süteményhez.
A kardamom értékét leginkább illóolajainak köszönheti, amelyek könnyen elillannak. Az egész kardamom hosszabb ideig megőrzi aromáját, mint az őrölt változat - akár 12 hónapig is eltartható sötét, hűvös helyen, légmentesen lezárva. Az őrölt kardamom illata gyorsan elillan, ezért érdemes kis mennyiségben vásárolni vagy házilag őrölni. A legjobb, ha közvetlenül felhasználás előtt törjük össze az egész kardamomot mozsárban, így kapjuk a legintenzívebb ízt és aromát. Ha mégis őrölt formában tároljuk, 1-2 hónapon belül használjuk fel.