Százszámra találtak olyan vírusokat fogkeféken és zuhanyfejeken, amelyek baktériumokat fertőznek meg. Ez azonban nem ad okot aggodalomra, mivel ezek a vírusok nem ártalmasak az emberekre, és tanulmányozásuk új módszereket tárhat fel a gyógyszerrezisztens baktériumok elpusztítására.
Már ismert, hogy fogkefénk és zuhanyfejünk tele van a szánkból és a vízellátásból származó baktériumokkal. De keveset tudunk azokról a vírusokról, amelyek szintén megtelepednek ezeken a felületeken. – írja a www.newscientist.com
Hogy pontosabb képet kapjanak, Erica Hartmann, a Northwestern University (Illinois) kutatója és kollégái 92 zuhanyfejről és 36 fogkeféről vettek mintát az Egyesült Államokban élő emberek fürdőszobáiból.
A mintákból származó DNS szekvenálásával a kutatók több mint 600 olyan vírust fedeztek fel, amelyek baktériumokat fertőznek meg, és bakteriofágoknak nevezik őket. A vírusok többsége, amelyek nem ártalmasak az emberekre, a fogkefékről származott, és sok közülük korábban ismeretlen volt.
"Ez őrületes, és csak megerősíti, mennyi ismeretlen dolog vanmég a világon" - mondja Hartmann.
A kutatók nem vizsgálták, hogy a vírusok befolyásolják-e azt a több ezer baktériumot, amelyeket szintén a vizsgélt felületeken találtak, de egy bakteriofág általában két dolgot tesz Hartmann szerint. Vagy átveszi egy baktérium molekuláris gépezetét, hogy másolatokat készítsen magáról, majd megöli a baktériumot, amikor kilép. Vagy beépül a bakteriális genomba, és megváltoztatja a baktériumok viselkedését.
A Hartmann és kollégái által azonosított bakteriofágok valószínűleg jelen vannak minden nedves felületen az otthonokban, például mosogatókban és hűtőszekrények belsejében. "Abszolút bárhol számítanánk rájuk" - mondja.
„Ez egy lenyűgöző információforrás, amely lehetővé teszi számunkra, hogy jobban megértsük a fágaktivitás szélességét és részleteit egy otthonon belül” - mondja Jack Gilbert, a Kaliforniai Egyetem (San Diego) kutatója.
"Mivel a mesterségesen előállított bakteriofágok felhasználhatók a gyógyszerrezisztens baktériumok elpusztítására, amikor az antibiotikumok hatástalanok, a sok új felfedezés újabb kezelési módokra mutathat rá" - mondja Dirk Bockmühl, a Rhine-Waal Alkalmazott Tudományok Egyetemének kutatója Németországban.