Első találkozás a wetland vírussal
2019 nyarán egy 61 éves férfi különös tünetekkel került kórházba Csincsouban. Láz, fejfájás, hányás - a klasszikus "valami nincs rendben" jelei. Kiderült, hogy nemrég egy vizes élőhelyen járt Belső-Mongóliában, ahol kullancsok csípték meg. Az antibiotikumok hatástalanok voltak, ami arra utalt, hogy nem baktérium a tettes. A rejtély megoldása: egy vadonatúj vírus, amit wetland vírusnak (WELV) kereszteltek.
Mit kell tudni az új fenyegetésről?
A WELV az orthoreovírusok családjába tartozik. Ez a víruscsalád már több kellemetlenséget okozott az emberiségnek, például ide tartozik a krími-kongói vérzéses láz kórokozója is. De ez az új jövevény eddig senkinek sem tűnt fel - sem állatokban, sem emberekben.
A kutatók nem tétlenkedtek. Közel 14 ezer kullancsot vizsgáltak át, és a WELV-et öt különböző fajban is megtalálták. A fő gyanúsított a Haemaphysalis concinna kullancs lett. De nem csak ők hordozzák: juhokban, lovakban, sertésekben és rágcsálókban is felbukkant a vírus.
Az igazi aggodalom akkor kezdődött, amikor kiderült: a vírus embereket is megfertőzhet. Látszólag egészséges erdészek és kórházi betegek mintáiban is találtak antitesteket és vírusokat. A tünetek nem túl barátságosak: láz, szédülés, fejfájás, hányinger, és néha még komolyabb problémák is.
Mire képes ez a vírus?
A WELV nem játék. Egy beteg kómába esett, és az agyát, gerincvelőjét körülvevő folyadékban magas volt a fehérvérsejtek száma - ez komoly fertőzésre utal. Szerencsére őt meg tudták gyógyítani. De a laboratóriumi kísérletek egerekkel azt mutatják, hogy a vírus akár halálos is lehet, és az idegrendszert is megtámadhatja.
Mit tehetünk?
Egyelőre nincs ok pánikra, de érdemes résen lenni. Ha kullancsokkal teli területre megyünk, védekezzünk alaposan. Ha pedig gyanús tüneteink vannak kullancscsípés után, ne habozzunk orvoshoz fordulni. A tudomány folyamatosan dolgozik azon, hogy többet tudjunk meg erről az új fenyegetésről.
A természet mindig tartogat meglepetéseket. A WELV felfedezése emlékeztet minket arra, hogy sosem dőlhetünk hátra. De a tudás hatalom - minél többet tudunk ezekről a vírusokról, annál jobban tudunk védekezni ellenük. Maradjunk tehát éberek, de ne hagyjuk, hogy a félelem megakadályozzon minket a természet élvezetében!
Ismerd meg az egyik leghatékonyabb természetes kullancsriasztót! A részletekért kattints ide: