Évelő növényekkel színpompás a kert
Az évelő növények nagyon változatosak: vannak köztük talajtakarók, sziklakerti növények, magas háttérnövények és középmagas évelők is. Mivel eltérő a virágzási idejük is, így jól átgondolt tervezéssel tavasztól őszig folyamatosan színes virágpompának örülhetünk.
Számos fajtának azonban nemcsak a virágai, hanem a színes-mintás levelei is díszítenek, így a színekben gazdag kert kialakításának lényegében csak a kreativitásunk szabhat határt.
Nagyon közkedvelt az árnyékliliom is, ami egy közepes termetű évelő növény. A levelei szív alakúak, szépen bordázottak, a színük szürkés-kék és hamvas. A virágai fehér színűek és tölcsér alakúak. Talaj szempontjából a jó vízgazdálkodású, tápanyagokban gazdag, üde, enyhén savas talajt szereti. Mivel kis fényigényű növény, így az árnyékos, félárnyékos területre érdemes telepíteni. Emellett óvjuk a kiszáradástól is.
Mire kell odafigyelni az évelő növények telepítésénél?
Az évelő dísznövényeket sokan azért szeretik, mert már a kiültetésüket követő néhány hónap múlva színpompás, üde és egészséges állományt képeznek. Ehhez azonban nagyon körültekintő helyválasztásra és hosszú hónapokig tartó gondozásra, védelemre van szükség.
Az évelő dísznövények az életciklusuknak, a botanikai és morfológiai tulajdonságaiknak eredményeképpen magukban hordozzák az örök megújulás lehetőségét, miközben a kert állandó mozgalmasságát biztosítják.
Milyen növényeket telepíthetünk?
Nagyon hálás évelő növények vannak. Ilyen az írisz, a kardvirág, a kokárdavirág, a krókusz, a levendula. Ezek a telepítésük után (ami vagy tavasszal vagy ősszel esedékes), a virágzást követően áttelelnek, hosszú évekig díszítve majd a kertet. A leghidegebb évszak után tavasszal a fagy felengedésével és a hőmérséklet emelkedésével a növények kihajtanak a biológiai ritmusuknak megfelelően.
A kertben folyamatos a munka, a gyomlálás, az öntözés, a megfelelő tápanyag-utánpótlás, a metszés, a hagymás, gumós növények ritkítása, pótlása, az esetleges növénycsere, illetve növényvédelmi és szaporítási munkák mindig elfoglaltságot nyújtanak a kertészkedés szerelmeseinek.
A kerti munkákról röviden
• Ültetés: kulcsfontosságú a kiválasztott hely, a talajtulajdonságok, a fényviszonyok, annak érdekében, hogy a növény egészséges fejlődése biztosítva legyen. Fontos a telepítés megfelelő időpontja is.
• Tápanyag-utánpótlás: már ültetés előtt is érdemes szerves trágyát kijuttatni a talajra, amihez mindenképpen tisztában kell lenni az adott növény tápanyagigényével. A kertészetekben vehetünk különböző összetételű földeket, amelyeket a talajhoz keverve alkalmazhatunk.
• Öntözés: már a száraz, tavaszi hetek is indokolttá tehetik az áprilisban megkezdett öntözést. A vízutánpótlás mennyiségét és ütemezését az egyes növényfajok igénye határozza meg. A szárazságtűrő növényeket heti egy alkalommal célszerű öntözni.
• Gyomlálás: a kapálás, a kézi gyomirtás gyakori feladat, amit mindenkinek el kell végeznie, már ha azt szeretné, hogy a kertje szép legyen, a növényei pedig egészségesek.
A megfelelően kiválasztott évelők általában jól bírják a szélsőséges időjárást, és fokozatosan fejlődve egyre szebb látványt nyújtanak. Éljen Ön is még szebb környezetben, ha pedig nem tudja, miként válasszon hozzá évelőket, keressen bennünket bizalommal!