A két szupererős természtetes antibiotikum és egy kis extra fűszer keveréke a mindennapi egészségünkért
Támogatja az emésztést és véd az elhízástól is. Sőt: erős antioxidáns. Az elkészítése pedig gyerekjáték!
15 / 17 db bejegyzés — 1. oldal
Támogatja az emésztést és véd az elhízástól is. Sőt: erős antioxidáns. Az elkészítése pedig gyerekjáték!
A legtöbben kevés figyelmet fordítanak immunrendszerük erősítésére, pedig a hideg beköszöntével ez az egyik legfontosabb feladatunk.
A tél beköszöntével egyre gyakoribbá válnak a légúti hurutos betegségek, melyek elsősorban a gyerekeket, az időseket és a krónikus betegeket sújtják leginkább. A légúti betegséget vírusok, baktériumok egyaránt okozhatják. Az immunrendszer állapotát számos tényező befolyásolja. A vitaminok, nyomelemek, a táplálkozás, az életmód, fizikai aktivitás mellett bármennyire hihetetlen, de az érzelmi állapot, a gondolkodásmód, azaz a lelki egészség határozza meg leginkább. Mit lehet változtatni annak érdekében, hogy ne essünk áldozatául a fertőzéseknek?
A gyömbér egy természetes gyógynövény, amelyet fűszerként világszerte használnak.Görcsoldó, hányingercsökkentő, gombaölő, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és antibakteriális.A gyömbér gazdag forrása az A-, C-, E- és B-komplex vitaminoknak, ezen kívül sok magnéziumot, foszfort, káliumot, szilíciumot, nátriumot, vasat, cinket, kalciumot és béta-karotint tartalmaz.
Sokan az első hidegebb őszi napoktól egészen tavasz végéig kínlódnak a megfázás tüneteivel, orrfolyás, köhögés keseríti meg mindennapjaikat, míg mások alig betegednek meg. Kiderítettük, mi lehet az oka a hónapokon át tartó szenvedésnek.
Az orvosi pemetefű (Marrubium vulgare) évszázadok óta ismert gyógynövény, amely napjainkban is megállja a helyét. Bár hagyományos felhasználása sokrétű, a modern tudomány csak most kezdi feltárni valódi potenciálját. Nézzük meg közelebbről, mit tudunk erről az érdekes növényről.
A böjtfű vagy sarkantyúvirág. vagy kerti sarkantyúka egynyári növény akár 60 cm-esre is megnő. Bár napjainkban leginkább a virágoskerteket díszíti, kiváló gyógyerejéről évszázadok óta tud a természetgyógyászat. Minden föld feletti része ehető: a levele, a szára és a virágai is. Érdemes nyersen fogyasztani, hogy a benne lévő jótékony anyagok a lehető legjobban kifejthessék hatásukat, de szárítva teaként is kiváló.
Az apró pirosas-lilás virágairól és leveiről könnyen felismerhető piros árvacsalán az ajakosvirágúak rendjébe tartozik. Igénytelen, általában mezőkön, utak mellett, szántók környékén nő, de kertekben is lehet vele találkozni. Az árvacsalán számos gyógyhatással rendelkezik. Mire jó az árvacsalán? Többek között, ha a leveleit vágott sebre tesszük, csillapítja a vérzést, és gyorsítja a regenerációt. Emellett vízhajtó, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással is rendelkezik.
A fahéjat főként sütemények, desszertek elengedhetetlen tartozékaként ismerjük. Ám ennél sokoldalúbb a különleges fűszer.
A menta egy aromás és frissítő gyógynövény, melyet széles körben használnak kulináris és gyógyászati célokra egyaránt. E növényt a jellegzetesen zöld színű leveleiről, valamint intenzív, mentoltartalmú illatáról ismerhetjük fel. A menta évszázadok óta az emberiség részére szolgál.
Ha gyakran fáj a torkod vagy a mandulád, próbáld ki bátran!
A kömény, sokak számára ismerős ízesítő, nem csak a konyhában játszik fontos szerepet, hanem kiemelkedő egészségügyi előnyökkel is rendelkezik. Ezeket a kis magokat évszázadok óta használják gyógynövényként és hagyományos orvoslásban is. A kömény rendkívül sokoldalú és ízletes fűszer, amely nemcsak az ételeknek kölcsönöz egyedi aromát, de számos jótékony hatást is hordoz magában.
Ami azért probléma, mert a helyes orrfújással akár betegségeket is megelőzhetünk, ha pedig esetleg már megbetegedtünk, akkor lerövidíthetjük azok időtartamát – derül ki a Sterimar friss kutatásából.
Nem hallottál még róla? Pedig az egyik kedvelt kerti növényünk!
Ez tényleg segít, hogy ellenálló legyen a szervezete!