Szelídgesztenye
A gesztenyéknek 12 faja van, Észak-Amerikában, Ázsiában és Európában. A szelídgesztenye DK-Európa hegyvidékein és a Kaukázusban őshonos, hozzánk valószínűleg a rómaiak hozták be, akiknek fontos tápláléka volt, a lisztjét használták. Hazánkban a leghosszabb életű gyümölcsfa, mely akár 30 méter magasra is megnő. A fája dekoratív és a tölgyfáéhoz hasonlóan hasznos: asztalos termékek és bányaoszlopok is készülnek belőle.
A szelídgesztenye termése nyersen nem élvezetes, de főzve vagy sütve kiváló. A héjából szárítás után teát készíthetünk. A gesztenye magas keményítő tartalma (kb. 20%) miatt jól helyettesítheti a gabonaféléket, a gesztenyelisztből kenyeret készíthetünk. A gesztenyeliszt gesztenye ízű, ezért inkább mogyorós, diós, édes ételekhez ajánlott. Glutén érzékenyek fogyaszthatják, a diófélékre allergiások azonban inkább kerüljék. Olaj- és fehérje tartalma számottevő, de alacsonyabb a többi olajos magnál. C-vitamint, valamint E-, B1-, B2- és B6-vitamint találunk benne. Gazdag káliumban, tartalmaz még foszfort, magnéziumot és kalciumot. A nyomelemek közül a vas, a cink, a mangán és a réz található meg benne jelentősebb mennyiségben.
Teája nyugtatja a nyálkahártyát, ezért köhögéscsillapítóként használható hörghurutnál, asztmánál.
A tea készítéséhez 30 gramm szárított tealevelet forrázzunk le fél liter vízzel, majd 10 perc után szűrjük le. Makacs meghűlés és köhögés esetén naponta többször fogyasszunk belőle egy-egy evőkanálnyit.
A gesztenye fája, virága, kérge, maghéja érösszehúzó, ezért vérzéscsillapítóként is használható. A nyers gesztenye hasmenés ellen alkalmazható, a gesztenyefa kérge pedig görcsoldó hatású. Porítva és mézzel keverve szintén csillapítja a köhögést.
A gesztenye levelét használhatjuk légúti bajoknál, mivel gyulladáscsökkentő, köptető hatású, illetve reumás panaszok, hátfájás, ízületi merevség esetén és izomlazítóként.
A gesztenyeméz különleges aromájú, magas ásványi anyag tartalmú méz, mely jól használható trombózis, visszérproblémák esetén.
A gesztenye kiszárítva sokáig tárolható.
A szelídgesztenye virága a Bach-virágterápiában a kétségbeesést oldja. Akkor javasolt a szedése, amikor azt érezzük, hogy elveszettek, reményvesztettek vagyunk, amikor nem látjuk a kiutat a jelenlegi helyzetből, úgy érezzük, hogy nem bírjuk tovább, teljesítőképességünk és teherbírásunk végére jutottunk, kimerültünk. A válság az egész életet érinti. Az érzelmi krízis tetőfoka, amiben nagy változási lehetőség rejlik. Ilyen lehet például egy hosszú párkapcsolat vége. Az eszencia felemeli a szenvedőt a sötétségből, felébreszti az új reményt, visszaállítja az alkotókészséget és újraéleszti a bátorságot.
A fehér- vagy vörösvirágú vadgesztenye
A parkok tavaszi pompájához nagyban hozzájárul a fehérvirágú vadgesztenye, amit gyönyörű virágai miatt bokrétafának is neveznek. Több helyen őshonos (Kelet-Ázsia, Balkán-félsziget, Észak-Amerika), hozzánk Törökországon át jutott el a XVI. században. Akkoriban a lovak asztmájának kezelésére használták, ezért lógesztenyeként is ismert. Akár 30 méter magasra is megnő. Tizenöt faja van. A fehér- és a vörösvirágú vadgesztenye gyógyhatása gyakorlatilag azonos. A vörösvirágú vadgesztenyét a fehér vadgesztenye és egy Amerikában őshonos vörösvirágú vadgesztenye keresztezéséből hozták létre. Felhasználható a virága, a levele és a termése is.
Túlnyomórészt a külső alkalmazása terjedt el. A péppé zúzott virágokból és levelekből vagy a megfőzött széttört termésből fürdőt vagy meleg borogatást készíthetünk például ízületi gyulladásos betegeknek, aranyérben vagy isiászban szenvedőknek. Reuma esetén a mag olaját kenhetjük a fájó testrészre. Az ízületek és idegek segítésén kívül jót tesz az érrendszernek, enyhíti a visszértágulat tüneteit, a visszérgyulladást, a trombózist. Használható vérpangás és szövetduzzanatok kezelésére, mivel a hajszálerek áteresztőképességének növelésével segíti a folyadék felszívódását a szervezetben. Alkalmazható égési sebeknél, nyirokkeringési zavaroknál és különböző eredetű végtagfájdalmaknál, de izomhúzódásnál, rándulásnál, fagyásnál és lábfekélynél is bevált. A kéreg hatóanyaga fényvédő krémek alkotóeleme.
Érdekesség, hogy a termés szaponin-tartalma miatt alkalmas mosásra. A barna héjától meg kell tisztítani, a fehér belső részt pedig kis vászontasakba téve négy-öt mosáshoz is felhasználhatjuk.
Belsőleg fokozza a belső szervek vérellátását, azáltal, hogy serkenti a vérkeringést, tágítja az ereket, növeli a vénás erek rugalmasságát. Emellett megfigyelték véralvadásgátló, gyulladásgátló és görcsoldó hatását. Hatékonyan csökkenti a gyomor- és bélgörcsöket, valamint a menstruációs görcsöt. A leveléből készült főzetet alkalmazzák szamárköhögés ellen.
Teáját nem fogyaszthatják vese- és májbetegek, illetve várandósok és szoptató édesanyák.
A termés porított változata segít különböző hurutok esetén.
A vadgesztenye mérgező, ezért a belső alkalmazásnál kivonatot alkalmazzunk, és kérjük ki szakember tanácsát.
A Bach-virágterápiában a fehérvirágú vadgesztenye azoknak ajánlott, akiknek elméjén időnként nem kívánatos gondolatok uralkodnak el. Ilyenkor állandó, visszatérő, aggódó gondolatok és belső párbeszéd jellemző, melyek nehezítik a cselekvést, a döntést, a hétköznapi teendők elvégzését. Alvási nehézségek és kimerültség is előfordulnak a folyamatos „agyalás” miatt. A virágesszencia segít kilépni a gondolati mókuskerékből, hogy tiszta és világos gondolatok születhessenek. A problémák megoldása végre lehetséges, a koncentráció javul. A túlzott gondolkodásból eredő fejfájás csillapodik.
A vörösvirágú vadgesztenye esszenciája azoknak ajánlott, akik rettenetesen féltenek másokat. Aggodalom és túlzott együttérzés jellemzi őket, illetve túlzott kötődés egy másik személyhez. Az illető olyan sokat foglalkozik a másikkal, mintha az ő életét élné, nem tud elszakadni tőle. Nehéz elválasztani, hogy mi tartozik hozzá és mi a másikhoz. Élénk fantáziával képzeli el a szörnyűségesebbnél szörnyűségesebb helyzeteket. A virágesszencia segít, hogy az ember önmagával törődjön, megtalálja és megtartsa a határait. A megerősítő mondat: „Én én vagyok, te te vagy.”
A vadgesztenyerügy külön esszenciával bír a Bach-virágterápiában. A fehér vadgesztenye rügye azoknak ajánlott, akik nehezen tanulnak a hibáikból, sokszor elkövetik őket. Ugyanazon helyzetekbe kerülnek, ugyanolyan problémával szembesülnek, ugyanazokkal az emberekkel kerülnek konfliktusba. Nem tudnak eléggé figyelni a jelenre, gondolatban mindig máshol járnak, mint az aktuális cselekedetük. Szétszórtak, kapkodnak, ész nélkül cselekednek. A nagy rohanásban nincs idejük feldolgozni a tapasztalataikat, nem tudnak az események mélyére tekintetni, ezért követik el a hibákat újra és újra. A vadgesztenyerügy esszencia javítja a koncentrációt, a felfogóképességet, nyitottá tesz a tanulásra. Az egyén képes lesz levonni a megfelelő következtetéseket a tapasztalataiból, és új utakat választ.
A gesztenyék kincsei évszázadok óta a rendelkezésünkre állnak. Fedezzük fel őket újra!
Váradi Tibor