Célja, hogy csökkentsék az uniós gazdálkodók ellenőrzési terheit, és nagyobb rugalmasságot biztosítsanak számukra bizonyos környezetvédelmi feltételek betartásához, miközben fenntartják a jelenlegi KAP magas szintű környezetvédelmi és éghajlati ambícióit, továbbá megfelelő egyensúlyt teremtenek az európai mezőgazdaság fenntarthatóbb gazdálkodásra való átállásának támogatásában.
A javaslat emellett számos intézkedést vázol a gazdálkodók élelmiszer-ellátási láncban elfoglalt helyzetének javítására. A lehetséges intézkedések nagyobb méltányosságot és a gazdálkodók számára a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokkal szemben védelmet biztosítanának.
Az Európai Bizottság javaslatai között szerepel, hogy:
• Az EU-s mezőgazdasági termelők a továbbiakban ne legyenek kötelesek szántóterületük bizonyos részét parlagon hagyni.
• Önkéntes alapon dönthessenek úgy, hogy szántóterületük egy részét parlagon hagyják, vagy új növényeket ültetnek rajtuk, és ezáltal további pénzügyi támogatást kapnak.
• Minden uniós gazdálkodót ösztönözni fognak arra, hogy a bevételkieséstől való félelem nélkül tartsák fenn a biodiverzitás szempontjából előnyös, nem termelő területeket.
• A vetésforgó helyett vetésdiverzifikáció, ami lehetővé teszi a rendszeres aszálytól vagy túlzott csapadéktól sújtott területeket birtokló gazdálkodóknak, hogy könnyebben megfeleljenek a vonatkozó követelménynek.
• A tagállamok mentesítsenek bizonyos növényeket, talajtípusokat vagy gazdálkodási rendszereket a talajművelésre vonatkozó követelmények betartása alól. Ezek területét korlátozni kell, és csak akkor lehet létrehozni, ha konkrét problémák megoldásához szükségesnek bizonyulnak.
A mentességek a KAP teljes időszakára vonatkozhatnak.
Szélsőséges esetekben, amikor a gazdálkodók nem tudnak megfelelően dolgozni és betartani a követelményeket, a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt a tagállamok ideiglenes eltéréseket is bevezethetnek, de ezeknek időben korlátozottnak kell lenniük, és csak az érintett kedvezményezettekre vonatkozhatnak.
Az Európai Bizottság azt is javasolta, hogy a 10 hektárnál kisebb területen tevékenykedő mezőgazdasági üzemeket mentesítsék a feltételességi követelmények betartásával kapcsolatos ellenőrzések és szankciók alól. Ez szerintük jelentősen csökkentené az ellenőrzésekkel kapcsolatos adminisztratív terheket a kistermelőknek, akik a KAP kedvezményezettjeinek 65 százalékát teszik ki.
A közlemény Ursula von der Leyent idézte, aki azt mondta: az Európai Bizottság határozott és gyors lépéseket tesz a gazdálkodók támogatására egy olyan időszakban, amikor számos kihívással és gonddal kell megküzdeniük. A javaslatok rugalmasságot kínálnak, hogy segítsék a mezőgazdászokat abban, hogy munkájukat nagyobb bizalommal és biztonsággal végezzék.
„Világos üzenetet küldünk arról, hogy az agrárpolitika alkalmazkodik a változó valósághoz, miközben a környezetvédelem és az éghajlatváltozás prioritásaira összpontosít” – közölte az Európai Bizottság elnöke.