A napos órák alacsony száma, a napfény és a friss zöldségek, gyümölcsök hiánya meggyengíti védekezőrendszerünket, energiatermelésünket. Ennek következménye, hogy ebben az időszakban sokkal fogékonyabbak vagyunk a légúti fertőzésekre. Az immunrendszer hibás működése miatt ugyanakkor kora tavasszal már sokan szenvednek az allergia miatt is. Mit tehetünk, hogyan készüljünk, hogy elkerüljük a tavaszi fáradtságot és hogy tudjuk támogatni immunrendszerünket?
2006-ban igazolták a tudósok, hogy az influenza és a légúti megbetegedések gyakoriságának megugrása összefügg a téli-tavaszi hónapok alacsony UV sugárzásával és a D-vitamin hiányával. Nyáron, amikor intenzív az UV sugárzás, elegendő D-vitamin képződik a bőrünkben, ritkán fordulnak elő a légúti betegségek. A gyerekek és az idősek azonban amúgy is kevesebbet tudnak napozni, így őket sújtja leginkább a tél végi D-vitamin hiány, ezért is fogékonyabbak a légúti betegségek iránt és sokkal gyakoribbak náluk a szövődmények is. Tény, hogy a magyar lakosság 95 %-a a tavaszi hónapokra D -vitaminhiányos állapotba kerül.
Szervezetünknek azonban más kihívásokkal is szembe kell néznie. Télen kevesebb friss zöldséget, gyümölcsöt fogyasztunk, így szervezetünkből kiürülnek az ásványi anyagok, különösen a cink, a vas, és a magnézium. Ez utóbbi nélkül a D-vitamin nem is aktív. Hiányoznak szervezetünkből a vízben oldódó C-, B-vitaminok, az antioxidánsok. Tetézik ezt a szervezetben felhalmozódó méreganyagok, az enzimeket lebénító nehézfémek, kadmium, ólom, higany és társai nemkívánt hatásai.
Mi tegyünk, ha észleljük tavaszi fáradtság jeleit?
Kezdjük a táplálkozással: együnk friss, élő ételeket, csíráztassunk magokat vagy vegyünk csírákat, retekmag, lenmag, brokkoli, babcsírákat. Fogyasszunk naponta piros bogyós gyümölcsöket, zöld leveles salátát, citrusféléket, fermentált ételeket. A savanyú káposzta gazdag C- vitaminban, egész télen fogyaszthatjuk, a leve erősíti a gyomor működését is. A böjtölés minden krónikus betegségben ajánlott, aki szeretne csinosodni, fogyni, kövesse az időszakos böjt előírásait. Menjünk ki a szabad levegőre, élvezzük a napsütést, sétálunk, kocogjunk és lélegezzünk tudatosan!
Hogyan segíthetünk immunrendszerünknek, testünknek még a tavaszi fáradtság leküzdésében?
Pótoljunk D3-vitamint, amelyből felnőtteknek napi 1500-2000 NE, túlsúlyosnak dupla adagra van szüksége. A nehézfémek, mint az ólom, higany, a kadmium és bizonyos gyógyszerek, a dohányzás, alkoholfogyasztás tovább növelik a D3-vitamin szükségletet. A D-vitamin szintje a vérben mérhető, a legalább 75 nmol/l érték utal a megfelelő ellátottságra. A nehézfémek nagyon leterhelik a szervezetet, blokkolják az enzimek működését és ezen keresztül élettani folyamatainkat. Eltávolításukban hasznos segítség számunkra az apró un. mikroalgák, különösen a Spirulina és a Chlorella vulgaris. Ez utóbbi nemcsak megszűri testünket, de ugyanakkor feltölti fontos vitaminokkal, ásványi anyagokkal is. Antioxidánsokkal és a szervezet természetes energiatermelésének támogatásával gyorsabban átvészeljük a tavaszi fáradtságot, újra visszanyerjük vitalitásunkat, életkedvünket.
Immunrendszerünk folyamatosan őrködik felettünk, megvéd a külső betolakodók ellen, gátolja az öregedési folyamatokat, eltávolítja a sérült, elfajult sejteket. Gondoskodjon immunrendszerének folyamatos támogatásáról, biztosítsa szervezetének a vitaminok és ásványi anyagok megfelelő adagban történő bevitelét!
Látogasson el a www.healthandyoth.hu weboldalra és vásárolja meg most a Health &Youth Recovery H2 Plus Q10 tablettát és a kiváló minőségű komplex mikroalga készítményt !
Összeállította:
Dr. József Erika háziorvos