Az alapszabály guggolj, ne hajolj

Az egyik legfontosabb szabály, amit érdemes betartanunk: guggoljunk vagy térdelünk le ahelyett, hogy előrehajolnánk. Ez a módszer jelentősen csökkenti a gerincünkre nehezedő terhelést. Amikor előrehajolunk, a súlypontunk előrehelyeződik, ami akár meg is duplázhatja, vagy hosszabb gerinc esetén megháromszorozhatja a terhelést a porckorongokon.

A hajolás nemcsak a terhelés nagyságát növeli, de annak eloszlását is kedvezőtlenül befolyásolja. Előrehajláskor a terhelés főként a porckorongok elülső peremét érinti, ami tovább fokozza a káros hatásokat.

Kerüljük az oldalirányú mozgásokat

A gerinc felépítése elsősorban a hosszanti irányú terhelések elviselésére alkalmas. Az oldalirányú mozgások, különösen teher cipelése közben, rendkívül megterhelőek lehetnek. Ne csavarjuk a törzsünket súlyok emelésekor vagy cipelésekor. Ehelyett mindig az egész testünkkel forduljunk, hogy egyenletesen oszoljon el a terhelés.

Használjunk segédeszközöket

Nem szégyen segítséget kérni vagy segédeszközt használni. A profi szállítók is hevedereket, targoncákat alkalmaznak a nehéz terhek mozgatásához. Otthoni környezetben is érdemes kihasználni a rendelkezésre álló eszközöket:

  • Használjunk talicskát a kerti munkák során
  • Vegyük igénybe a bevásárlókocsit a boltban
  • Alkalmazzunk gurulós bőröndöt utazáskor

A helyes emelés technikája

Ha mindenképpen emelnünk kell, tegyük azt helyesen:

  1. Álljunk közvetlenül a tárgy fölé
  2. Guggoljunk le egyenes háttal
  3. Emeljük a tárgyat először a combjainkra
  4. Tartsuk szorosan a testünk mellett
  5. Használjuk a lábizmainkat az emeléshez

Fontos: Ne hirtelen mozdulattal emeljünk, hanem fokozatosan, egyenletesen növeljük az erőkifejtést.

Egyensúlyozzuk ki a terheket

Az egyoldalú terhelés a gerinc oldalirányú elhajlását okozhatja. Amikor csak lehetséges, osszuk el a súlyt egyenletesen:

  • Használjunk két bevásárlótáskát egy helyett
  • Kérjünk segítséget nehéz tárgyak mozgatásához
  • Ha folyadékot kell szállítani, osszuk el két kisebb edénybe

A gerincünk védelme nem csupán pillanatnyi kényelmi kérdés, hanem hosszú távú befektetés az egészségünkbe. Az itt bemutatott technikák gyakorlása eleinte szokatlannak tűnhet, de idővel természetessé válnak, és jelentősen hozzájárulnak a fájdalommentes, egészséges élethez.

Nem kell minden tanácsot azonnal alkalmazni, kezdjük egyetlen szokás megváltoztatásával. Figyeljünk oda, hányszor kapjuk magunkat hajolás közben, és próbáljuk meg helyette a guggolást választani. Apró változtatásokkal is jelentős eredményeket érhetünk el gerincünk egészségének megőrzésében.