Szakszerű gyűjtés feltételei:
- Botanikai jellemzők ismerete, gyűjtendő fajok azonosítása, és elkülönítése más hasonló, egyazon családba tartozó fajoktól.
- Erős hatású és mérgező fajok ismerete.
- Veszélyeztetett és védett, fokozottan védett fajok ismerete:- fokozott figyelmet kell fordítani a védett növények megóvására.
Gyűjtendő növényi rész ismerete
A gyógynövényeknek nem minden része tartalmaz azonos minőségű és mennyiségű hatóanyagot, ezért különböző részeik alkalmasak a drogelőállításra. Egyes növényfajoknak csak a virágját, a levelét, a gyökerét vagy a termését, másoknak pedig esetleg két-háromféle részét is gyűjteni kell. Ekkor gondoskodni kell az elkülönítésről már a gyűjtés során is. A gyűjtés növényfajonként eltérő fejlettségi állapotban történhet, és a gyűjtést követő tisztítást-szárítást is különböző előírások szerint kell végezni.
Ismerni kell, hogy az adott faj mely része és milyen állapotban szolgáltatja a drogot, ezt a gyógyszerkönyv és a vonatkozó drogszabványok írják le.
- Herbadrogok: (szárított virágzó hajtás) – a szár többnyire hatóanyagmentes. Lényeges a szár hossza: orbáncfűnek például max. 40 cm-es szára lehet
- Virágdrogok: a hosszú kocsány rontja a virágdrog minőségét
- Gyökérdrog: a kapcsolódó szárrész ideális esetben 3-5 % lehet
- Termésdrog: tudni kell az érettségre utaló termésszínt
Gyűjtési módok
A gyógynövényeknek nem minden része tartalmaz azonos minőségű és mennyiségű hatóanyagot, ezért különböző részeik alkalmasak a drogelőállításra. Egyes növényfajoknak csak a virágját, a levelét, a gyökerét vagy a termését, másoknak pedig esetleg két-háromféle részét is gyűjteni kell. Ekkor gondoskodni kell az elkülönítésről már a gyűjtés során is. A gyűjtés növényfajonként eltérő fejlettségi állapotban történhet, és a gyűjtést követő tisztítást-szárítást is különböző előírások szerint kell végezni. Vannak azonban általánosnak ítélhető szempontok, melyeket az egyes növényi részek gyűjtése során figyelembe vehetünk.
- Virág-illetve virágzat gyűjtése: a virágokat általában kinyílva kell gyűjteni. Általában törekedni kell arra, hogy minél kevesebb legyen a kocsányrész aránya.
- Levél- illetve levélzet gyűjtése: a leveleket ép, fejlett állapotban gyűjtsük. Nem gyűjthetők a beteg, károsodott levelek. A leveleket egyenként, rövid, legfeljebb 2-3 cm-es nyélrésszel kell leszedni.
- A virágos, leveles hajtások gyűjtése: a virágzás elején-közepén kell gyűjteni, mert egyes növényfajok virágai a teljes virágzásban könnyen lehullnak. A szárnak csak a felső, el nem fásodott, leveles szárrészeit kell gyűjteni.
- Teljes föld feletti részek gyűjtése: ezeket a kis habitusú gyógynövényeket a gyökérrészektől mentesen kell gyűjteni vagy ezektől azonnal meg kell tisztítani.
- Kérgek gyűjtése: a kérget fiatalabb törzsekről vagy legalább 2 cm vastag ágakról lehet gyűjteni.
- A gyökerek és a gyökértörzsek gyűjtése: ezeket a részeket általában a vegetációs időn kívül gyűjthetjük, általában ősztől tavaszig. A kiásott gyökereket azonnal tisztítani kell a talajszennyeződéstől és a többi növényi résztől. A szárítás elősegítése érdekében a nagyobb gyökereket általában fel kell aprítani. Egyes gyökérféleségeket hámozni kell, a fehérmályva gyökerét pedig kockázni is.
Megfelelő gyűjtési időpont ismerete
- Általában nem a biológiai, vagy teljes érettség állapotában, hanem a technológiai érettség fázisában gyűjtik, ami a hatóanyag-tartalom maximumával esik egybe
- A napos, száraz időjárás, harmatmentes napszakok az ideálisak
- Függ a drogtípustól is
- Radix, rhizoma (gyökér, rizóma): nyugalmi időszakban gyűjthető
- Cortex (kérgek): a nedvkeringés megindulása után
- Gemma (rügyek): a lombfakadás előtt
- Folium (levelek): teljesen kifejlett állapotban, amikor a levélnyél pattanva törik
- Flos (virágok): általában kinyílva, szárazon, csészével, vagy a nélkül
- Herba (leveles, virágos hajtások): a rajtuk levő virágok nyílása kezdetén gyűjtik .
Néhány példa a gyűjtés idejére
- Fehérmályva (orvosi ziliz) szárleveleit – virágzáskor
- Hársfavirágot, kamillát, aranyvesszőfüvet, bazsalikomot a virágnyílás kezdetén
- Orbáncfüvet, cickafarkfüvet teljes virágzásban szedik
- Fagyöngy – tél végén
- Nyárfarügy és kökényvirág– lombfakadás előtt
- Galagonya – virágzáskor
- Bodzavirág – virágzás teljében, a szirmok barnulása előtt
- Kakukkfüvet, rozmaringot, zsályát virágzáskor
- Citromfüvet, borsmentát virágzás előtt, napos időben