A világ egyik legszebb fája szupererős természetes antibiotikum és fájdalomcsillapító
Az andoki indiánok orvosai és sámánjai már több száz évvel ezelőtt is használták ezt a növényt. Az inkák előszeretettel nevezték „életadónak”.
15 / 35 db bejegyzés — 1. oldal
Az andoki indiánok orvosai és sámánjai már több száz évvel ezelőtt is használták ezt a növényt. Az inkák előszeretettel nevezték „életadónak”.
Idd kúraszerűen, hogy elkerüld a nagyobb kövek kialakulását!
Akár a klasszikus fekete- vagy zöld-, akár a trendi matcha tea rajongója vagy, most biztosan csóválod a fejed, hiszen mindenhol csak azt hallani, mennyire egészséges ital is a tea. És ez valóbban így van! A hangsúly azonban – mint minden esetben - a mértékletességen van.
A mai világ rohanó tempójában gyakran elfeledkezünk arról, hogy a természet kínálata nem csupán szemet gyönyörködtető, hanem a belső harmóniánkat is támogathatja. Az idegi feszültségek, stressz és alvászavarok mindennapos problémák, amelyekkel sokan küzdünk, de szerencsére a természet tudományos alapokon nyugvó megoldásokat is kínál.
Az anyajegyek olyan bőrelváltozások, melyek gyakran veleszületettek vagy életünk során alakulnak ki, és többnyire ártalmatlan pigmentált területek. A pigmentfoltok a bőrön megjelenő sötétebb területek, melyek a melanin túltermelődése miatt alakulnak ki, gyakran a napfénynek kitett területeken.
A babérlevelet ősidők óta előszeretettel használják különféle ételek ízesítéséhez. Az elsősorban a Földközi -tenger vidékén, az Atlanti-óceán mediterrán részein és a Kis-Ázsiában vadon termő cserje- vagy kis fává fejlődött növény- lándzsa alakú, fényesen matt levele meglepően sok jótékony, gyógyító anyagot tartalmaz.
Tüskés ágai mögött a kökény igazi gyógyító kincset rejt. Ez a szerény külsejű cserje tavasszal hófehér virágaival, ősszel pedig kéklő bogyóival hívja fel magára a figyelmet. De több ez, mint egyszerű dísze a tájnak - a népi gyógyászat évszázadok óta ismeri jótékony hatásait. Cikkünkben végigkövetjük a kökény útját a virágtól a bogyóig, felfedezve, hogyan segítheti egészségünket ez a tüskés kis orvos az év minden szakában.
A fermentált élelmiszerek népszerűsége az utóbbi években meredeken emelkedik, és ebben a trendben a kombucha központi szerepet játszik. Ez a különleges, savanyú ízű ital nem csak ízletes, de számos egészségügyi előnnyel is kecsegtet. De mi is pontosan a kombucha, és hogyan készíthetjük el otthon?
>Az aranyvessző nem csupán mezők és rétek dísze, hanem évszázadok óta elismert gyógynövény is. Fedezzük fel együtt, milyen kincseket rejt ez a lenyűgöző növény!
Az orvosi pemetefű (Marrubium vulgare) évszázadok óta ismert gyógynövény, amely napjainkban is megállja a helyét. Bár hagyományos felhasználása sokrétű, a modern tudomány csak most kezdi feltárni valódi potenciálját. Nézzük meg közelebbről, mit tudunk erről az érdekes növényről.
A konyhánkban használt fűszerek gyakran rejtett kincsek, melyek nem csupán ételeink ízét gazdagítják, de egészségünkre is jótékony hatással lehetnek. Sorozatunk első részében a kardamomot vesszük górcső alá, ezt az aromás fűszert, amely évezredek óta fontos szerepet játszik mind a gasztronómiában, mind a gyógyászatban.
Ki ne szeretne csillogó fogakat és friss leheletet? A fogkő sajnos sokunk réme, de ne ess kétségbe! Van pár trükk a tarsolyunkban, amivel távol tarthatod ezt a makacs ellenséget. Lássuk, hogyan!
Az apró pirosas-lilás virágairól és leveiről könnyen felismerhető piros árvacsalán az ajakosvirágúak rendjébe tartozik. Igénytelen, általában mezőkön, utak mellett, szántók környékén nő, de kertekben is lehet vele találkozni. Az árvacsalán számos gyógyhatással rendelkezik. Mire jó az árvacsalán? Többek között, ha a leveleit vágott sebre tesszük, csillapítja a vérzést, és gyorsítja a regenerációt. Emellett vízhajtó, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással is rendelkezik.
Gyermekkoromban sok időt töltöttem nagyi kertjében, és mindig elbűvölt a hibiszkuszok szépsége. Gyakran csendben csodáltam őket a délutáni napfényben. Ekkoriban fogalmam sem volt arról, hogy ezek a gyönyörű virágok nem csak a lelkünknek, de az egészségünknek is jót tehetnek.
Ezeket a teákat az év bármely szakaszában fogyaszthatjuk, ha az ember úgy érzi, hogy szüksége van rájuk.