A lapacho a lapachofa belső vörös színű kérge, amely a dél-amerikai Andokban honos. Nevezik még iperoxónak, pau-d’arcónak, taheebónak és kesuának.
A 700 évig is élő fa megdöbbentő gyógyító erejét a nyugati kutatók csak az utóbbi 20 évben fedezték fel újra. A lapachotea gyógyítja a gombák és egyéb kórokozók által okozott fertőzéseket és fájdalomcsillapító hatása is van, főleg az ízületekben. Ezenkívül javítja a vér minőségét, és tisztítja a nyirokfolyadékot, immunrendszerünk „fehér vérét”.
Ha óvatosan és nagy odafigyeléssel végezzük, akkor a kéreg lehántása nem árt a fának, mivel nagyon gyorsan visszanő. Nagyon hatékony antibiotikumokat és számos ásványi anyagot tartalmaz. Persze ettől sokkal egyszerűbb, ha beszerezzük az előkészített, szárított, aprított kérget a gyógynövényboltokban.
A tudósok vasat, kalciumot, magnéziumot, mangánt és ritkább nyomelemeket, például stronciumot, báriumot, jódot és bórt is kimutattak benne. Ezenkívül találtak benne egy xiloidin nevű anyagot is, amely erőteljes csíraölő hatást fejt ki vírusokra, baktériumokra és gombákra is. A benne található különböző hatóanyagok élénkítik a szervezetet, és számos betegség gyógyulását elősegítik.
A lapachoteát a következőképpen készíthetjük el:
4 evőkanál lapachokérget 1 liter vízben 5 percig kis lángon főzünk, és végül 15 percig hagyjuk állni.
Termoszból fogyasszunk el egy liter teát egész napra elosztva, vagy készítsük csészénként frissen, megfelelő mértékben csökkentett mennyiségű kéregből.
Milyen hatása van a teának?
Ez a tea külsőleg és belsőleg is jótékony hatású gombás fertőzések esetén, és kiválóan segíti más gombásodás elleni szerek hatását. A bél Candida-fertőzésében is jótékony hatású, kéz-, lábkörmök, valamint a nemi szervek gombásodása esetén pedig borogatásként vagy fürdőben is alkalmazható. Ilyenkor azonban a sikeres gyógyulás érdekében több héten keresztül következetesen kell a teát alkalmazni. Ugyanígy alkalmazható a lapachotea ekcéma, viszketés, egyéb bőrbetegségek és nehezen gyógyuló sebek kezelésére. Még neurodermatitis (idegi alapon kifejlődő bőrfolyamat) és psoriasis (pikkelysömör) esetén is sikerült lapachotea-kezelés hatására enyhülést megfigyelni.
A lapacho tea ásványianyag-tartalma is igen magas, sok nyomelemet is tartalmaz. Többek között kálciumot (a csontok számára elengedhetetlen), cinket, mangánt (immunerősítő anyagok), magnéziumot (izomgörcsök esetén lazító hatású), vasat (vérszegénység esetén javallott), jódot (pajzsmirigy működés stabilizációja, sebgyógyulás elősegítése), rezet, kobaltot, szilíciumot stb.
A következő teakeverék alkalmas gyomor- és bélfekély kezelésére: Naponta háromszor frissen készítsünk el egy lapachokéregből, édesgyökérből és kamillavirágból álló teát. 1:1:1 arányban Ha nem kedveli a kamilla ízét, akkor használhat helyette borsmentalevelet is. A kamilla azonban hatékonyabb.
Lapacho tinktúra:
Mozsárban törjük porrá a lapacho kérgét, majd öntsünk rá 100 ml 70%-os alkoholt. Rázzuk össze és tegyük sötét helyre egy légmentesen zárható üvegben. 10 napig hagyjuk érni és minden nap keverjük meg. Ha elkészült, öntsük cseppentős üvegbe, és folyadékba (víz, gyümölcslé stb.) 2-3 cseppet cseppentve étkezés előtt vegyük be. A tinktúrát téli, megfázásos időben is használhatjuk.
Külsőleg is felhasználható, a tinktúrát olívaolajjal, kókuszolajjal vagy jojobaolajjal keverve arcbőrünket simává varázsolja. Alaposan masszírozzuk a fáradt bőrbe, 10 percig hagyjuk az arcunkon, majd mossuk le. Masszázsolajként is kiváló.