A továbbiakban megpróbálunk segíteni abban, hogy teljesebb képet kapj és megértsd, mik okozhatják a fájdalmat, valamint hogy milyen megoldások érhetők el a fájdalom megszüntetésére.
Az éjszakai lábgörcs kialakulására számos tényező hajlamosíthat, például helytelen testhelyzetben való ülés, mozgásszegény életmód, hosszú órákat tartó állással járó munka, vagy a vádli izmainak túlerőltetése. Emellett komolyabb egészségügyi problémák is előidézhetik, mint például kiszáradás, alkoholizmus, cukorbetegség, lúdtalp vagy Parkinson-kór. Ilyen esetekben a legfontosabb a kiváltó ok kezelése, mivel ennek megszüntetésével az éjszakai lábgörcsök is megszűnhetnek.
Az alábbi hat tipp segíthet a lábgörcsök megelőzésében:
- Végezz néhány nyújtó gyakorlatot lefekvés előtt, például húzd vissza lábfejedet, majd lazítsd el a lábizmokat.
- Vegyél forró, relaxáló fürdőt lefekvés előtt, mely ellazítja az izmaidat.
- Viselj kényelmes, ergonomikus cipőt, és kerüld a magassarkú cipők viselését.
- A vadgesztenye serkenti a vérkeringést, így az ilyen típusú krémek használata segíthet a görcsök megelőzésében.
- Növeld a magnézium- és káliumbevitelt, mivel ezek hiánya is okozhat lábgörcsöket.
- Mozogj többet és erősítsd a lábizmokat, hogy megelőzd a lábgörcsök kialakulását.
Itt az azonnali megoldás:
Ha a lábgörcs hirtelen fájdalmat okoz, először is masszírozd a fájó területet körkörös mozdulatokkal. Ha a görcs kissé enyhül, próbálj felállni, sétálni vagy rázogatni a lábadat, mivel ez serkenti a véráramlást. A fájdalom általában rövid ideig tart, de sajnos percekig is eltarthat. Fontos megjegyezni, hogy bár a görcs leggyakrabban a vádliban jelentkezik, előfordulhat a lábfejben vagy a combban is. A fájdalom enyhítésére néhány azonnali intézkedés segíthet.