Kialakulásának legfőbb okai:
1. Gyomorsavtúltengés;
2. A védekező mechanizmusok gyengesége – a gyomorsavat közömbösítő lúgos anyagok termelődése csökken;
3. Szenvedélybetegségek – a kávé, a cigaretta és az alkohol mind-mind fokozzák a gyomorsavtermelést;
4. Bakteriális fertőzés – az elmúlt évtizedek nagy felfedezése a Helicobacter pylori, amely a klasszikus fekélyes betegek 80-90 százalékánál kimutatható. Igaz, nem mindenkinél okoz fekélyt.
5. Gyulladásgátló gyógyszerek – elsősorban a nem szteroidos gyulladáscsökkentők (például a Voltaren, a Donalgin, a Cataflam, a Hotemin, a Naprozin, az Ibuprofen stb.), amelyekről egyértelműen kimutatták, hogy fekélyesedést okoznak. A szalicilsav-tartalmú, pirines gyógyszerek (Kalmopyrin, Aszpirin), illetve az általában asztmás betegeknek adott kortikoszteroidok is hasonló mellékhatásokat válthatnak ki;
6. Stressz, idegesség – több száz éve ismert a hét pszichés eredetű betegség (az úgynevezett „Nagy Szent Hét”), amelyekről már a kezdetek kezdetén felfedezték, hogy összefüggenek az ember lelki életével. Nos, ezek egyike a fekély.
A gyomorfekély kezelése
A hagyományos orvosi és a természetgyógyászati megközelítés szerint is az első és legfontosabb tennivaló a bakteriális fertőzés megszüntetése, de míg az orvosi kezelés különféle gyógyszerekkel igyekszik elpusztítani a baktériumot, addig természetgyógyászatilag ezt csak tüneti kezelésnek tekinthetjük, hiszen a cél az lenne, hogy olyan közeget hozzunk létre a beteg szervezetében, amelyben a baktérium nem életképes. Pasteur híres mondását idézve: „A baktérium semmi, minden a táptalaj!”
A Helicobacter pylori pusztításában és a számára életképtelen közeg létrehozásában segít például a zöld tea, amelynek bár van egy kis koffeintartalma, de az jóval alacsonyabb, mint a kávéé vagy a szénsavas üdítőitaloké. Létezik továbbá egy laktobacilus, az Acidophylus, amely megerősíti a bélflórát. Fekélyesedés esetén mindenképpen gondolni kell az esetleges táplálékallergiára, melyek közül a leggyakoribb a tejallergia, ezért ilyenkor a legjobb teljesen elhagyni a tejet és a tejtermékeket! Gyógyszer helyett természetes antibiotikus hatásukról közismert növényeket érdemes fogyasztani –pl. agaragart, illetve az apiterápiás készítmények közül a propolisz a leghatásosabb.
A teljes cikk elolvasásához online előfizetés szükséges. Most rendkívűli kedvezménnyel, ide kattintva Előfizetek
Az egy éves előfizetés a digitális Zöld Újságra csak 990! Már előfizető vagyok, bejelentkezem.Olvass tovább!
Miről szól még a cikk:
Mit tartalmaz az előfizetés?