Manapság is egyre többen vallják azt az elvet, hogy a betegséget nem gyógyítani, hanem megelőzni kell, erre pedig kiválóan alkalmasak a gyógynövények, melyeket akár önálló, de gyakrabban kiegészítő terápiában van lehetőségünk használni. A fitoterápiával való gyógyítás nemcsak a tüneteket hivatott enyhíteni, hanem szervezetünk öngyógyító képességét is életre kelti. A szintetikus gyógyszereknél gyakran vannak mellékhatások, míg a gyógynövényeknél jelentősen ritkábban. Ezért is tartják a fitoterápiát szelíd gyógymódnak.

Vannak bizonyos alapszabályok a fitoterápia alkalmazásával, amiket érdemes betartanunk ahhoz, hogy a maximális hatást elérjük:

1. Mindig tiszta vízben (forrásvíz, szűrt víz) kell elkészítenünk a gyógyteát. A csapvíz összetétele és szennyezettsége miatt akár 50-60%-kal is romolhat a gyógytea hatásfoka.
2. Ha gyógyhatása miatt és nem élvezeti célból fogyasztjuk a gyógyteát, akkor kerüljük az ízesítését. Sem mézet, sem cukrot, sem citromot nem javasolt beletenni, mivel ezek használata megváltoztatja a gyógyteák vegyhatását, pH-értékét, a citrom pedig egyes hatóanyagokat semlegesít, megköt. Ha mindenképpen édesíteni szeretnénk, akkor édesgyökér főzettel tegyük.
3. A gyógyteákat testhőmérsékleten, langyosan kortyolgassuk, a túl forró és a kihűlt tea nem fejti ki megfelelően a hatását.
4. A gyógyteákat nem inni, hanem „enni” kell. Apró kortyokban, falatokban, jól megrágva, nyállal összekeverve fogyasszuk. A szájban már a nyálkahártyán keresztül megkezdődik a hatóanyagok felszívódása. Akár 10 percenként is kortyolhatunk egyet-egyet a teából.
5. Üres gyomorral fogyasszuk. Vannak gyógyteák, amiket étkezés előtt fél órával lehet/kell inni, mert fél óra alatt felszívódnak belőle a hatóanyagok. Pl. ha emésztési problémáink vannak, akkor étkezés előtt fél órával fogyasszuk, hogy az emésztést serkentő hatóanyagok kifejthessék hatásukat!