Az ujjzsibbadás az ujjak érzékelésének részleges vagy teljes elvesztése. Szinte mindeni megtapasztalta már a jelenséget, amikor az ujjak nem akarnak engedelmeskedni,és olyan, mintha milliónyi tű szurkálná vagy hangyák menetelnének rajta  A legbanálisabb oka, hogy észrevétlenül elnyomtunk egy ideget, rossz helyzetben tartottuk a kezünket vagy a karunkat és a jelenség hamar elmúlik, amint testhelyzetet változtatunk. 
Azonban, ha a zsibbadás nem múlik, vagy rendszeresen visszatér, esetleg fokozatosan súlyosbodik, komolyabb oka lehet.

Mikor kell aggódni az ujjzsibbadás miatt?

Ha az ujja zsibbadása ilyen körülmények között vagy ilyen tünetekkel jelentkezik, azonnal forduljon orvoshoz:
    hirtelen fellépő zsibbadás (percek vagy órák)
    hirtelen fellépő gyengeség zsibbadással együtt
    az arc és a test érzékelésének elvesztése 

A következő állapotok okozhatnak ujjzsibbadást.

A testünkben lévő idegek felelősek az agyunkba be és  kiérkező üzenetek továbbításáért. Zsibbadás akkor fordulhat elő, ha ezek az idegek összenyomódnak, sérültek vagy irritáltak. Ezt számos állapot és betegség okozza. Nézzük a leggyakoribbakat!


Kéztőalagút-szindróma

A kéztőalagút-szindróma jellemzően olyan tüneteket okoz, mint azsibbadás a hüvelyk-, mutató- és középső ujjakban, kellemetlen bizsergés, égő érzés, fájdalom a kézben.
Akkor fordul elő, ha a karban lévő középső ideg ismétlődő mozgások, például kéziszerszámok használata vagy billentyűzeten való gépelés következtében beszorul vagy elzáródik. A tünetek gyakran rosszabbak éjszaka.

Nyaki radikulopátia

A nyak vagy a gerincoszlop felső szakaszában kialakuló porckorongsérv a váll, kar és kéz irányába kisugárzó fájdalmat okozhat. Ezt a fájdalmat nevezzük nyaki radikulopátiának, azaz ideggyöki bántalomnak. A köznyelvben gyakran idegbecsípődésnek nevezik. A nyaki radikulopátia eredményezhet égő, bizsergő érzést, valamint gyengeséget a karban, vállban vagy kézben. Súlyosabb esetekben az érzékelés elvesztéséhez és bénuláshoz is vezethet.
A nyaki idegbecsípődés két leggyakoribb oka a csontok degenerációja az életkor előrehaladtával és a porckorongsérv.

Cukorbetegség

A diabéteszes neuropátia nevű állapot idegkárosodáshoz vezethet a lábakban és a kezekben. A cukorbetegek akár 50%-ánál is kialakulhat ez az állapot
A zsibbadást, fájdalmat vagy gyengeséget általában a lábfejekben és a lábakban észlelik először, de a kezeket és a karokat is érintheti.

Raynaud-szindróma

Átmeneti vérellátási zavar lép fel a végtag ujjaiban, mivel az ujjakban lévő verőerek, a kisebb oxigénben dús vért szállító erek és a bőrben található verő- és visszeres összekapcsolódások összehúzódnak. A Raynaud-jelenség jellemzője az ujjak elszíneződése, mely több fázisban jelentkezik. Elsőként a fehér fázis, hideg dermedt ujjakkal, öt perc keringésmegállást követően a fájdalommal járó kék fázis, végül a piros fázis, amely erős fájdalommal, fokozott érzészavarral és az ujjak kipirulásával jár.
A Raynaud-jelenség néhány perctől néhány óráig tarthat.

Reumás ízületi gyulladás

A reumatoid artritisz (egy autoimmun betegség, amely duzzanatot, érzékenységet és fájdalmat okoz az ízületekben. Ez az állapot bizsergést, zsibbadást és égő érzést is okozhat a kezekben. Általában a test mindkét oldala érintett.

Könyökalagút szindróma

A könyök alagút szindróma esetén könyöke kisujj felőli oldalán, a könyöktájon lévő szűk, csontos csatornában futó singcsonti ideg, a nervus ulnaris nyomódik, és ezért érzi a zsibbadást, érzészavart alkarjában és/vagy kisujján és gyűrűsujján. A könyökénél lévő ulnaris ideg a felkarjáról az alkarjára itt fordul át. Emellett még könyöke túlzott mértékű és gyakori behajításakor és kinyújtásakor is túlzott mértékben ki van téve a megnyúlásnak, összenyomódásnak is.
Zsibbadás, nyomódás esetén az ideget körülvevő lágyrészek valami miatt megduzzadnak, és ezért a szűk könyök alagútban nyomják az ideget.
A könyök alagút szindróma a második leggyakrabban fordul elő az alagút szindrómák közül, és cubitalis alagút szindróma néven is hallhatta már.

Fertőzések

Egyes fertőzések okozhatnak ujjzsibbadást, például a Lyme-kór, a szifilisz, a HIV és a Hansen-kór 

A vérereket vagy idegeket érintő állapotok

Egyes, az ereket vagy idegeket érintő állapotok zsibbadást okozhatnak az ujjakon. Ezek közé tartozhatnak az amiloidózis. a Guillain-Barré-szindróma (GBS), a szklerózis multiplex, a Sjögren-kór, a fibromyalgia, a mellkaskimeneti szindróma és a stroke.

Egyéb okok

Néhány más betegség  és állapot is okozhat ujjzsibbadást a vérkeringés vagy az idegek érintettsége miatt. Ezek közé tartozhat a ganglionciszta,  B12-vitamin-hiány, a csonttörések, a gyógyszerek, például kemoterápiás gyógyszerek mellékhatásai 

Amikor azonnal orvost kell hívni

A bizsergés és a zsibbadás orvosi vészhelyzet tünetei lehetnek. Ez akkor igaz, ha valaki stroke-ot szenved, vagyis amikor egy vérrög vagy vérzés érinti az agyat.
Ha Ön vagy egy ismerőse az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja, azonnal forduljon orvoshoz.

• zavartság
• légzési nehézség
• szédülés
• hirtelen zsibbadás vagy gyengeség a karjában, arcában vagy lábában, különösen a testének csak az egyik oldalán.
• erős fejfájás ismert ok nélkül
•  beszédzavar
• hirtelen gyengeség (aszténia) vagy bénulás
• látási nehézség az egyik vagy mindkét szemmel
Ne feledje, a stroke jó eséllyel gyógyítható, ha idejében megkezdik a kezelést!