A tartósan fennálló alvási problémák kiváltó okai az Ayurvéda szerint az idegrendszer instabilitásából erednek, melyek elsősorban a Vata dosha kibillenéséből adódnak.  Súlyosabb állapotokban megmozdítják a Pittát és a Kapha doshát is. Azonban a helyreállításához mindenképp a Vata dosha megzabolázását kell célul kitűzni. 


A Vata dosha érzékeny. A legérzékenyebb dosánk. Hirtelen reagál a minket érintő kellemetlen élethelyzetekre. Gyors mozgásával, levegő minőségével hamar tüneteket mutat, melyekre korai felismeréssel visszarendező terápiákat tudunk indítani. Ilyen tünetek pl. a puffadás, koncentrációs zavarok, figyelemzavarok, kezdődő alvás problémák, mint a felébredés, esetleges visszaalvási nehézségek, fájó ízületek. (a Vata székhelye a vastagbél, érzékeny szervrendszere az idegrendszer, toxin lerakó helye legfőképp az ízületek)

Hogyan tudjuk időben elcsípni a bajt, helyes mederbe terelni a Vata doshát? Hogyan tudjuk megelőzni vagy helyreállítani az alvászavart?

- Alkalmazkodás kifejlesztése az adott élethelyzetre, melyre nehézséggel reagálunk – ez úgynevezett adaptogén képesség. Ez egy tanulási folyamat. Sokat segít az a képesség, hogy megfelelő célokat tűzzünk ki, hogy megértsük, hogy az életünk során nemcsak nyereség, hanem olykor veszteségek is érhetnek. Az a fajta képesség kifejlesztése, hogy megálljunk, figyelmünket a megoldásra fókuszáljuk, ne a problémákra, tudjunk inspirálódni még a nehéz helyzetek ellenére is.

- Az étrend speciális összeállítása – ehhez érdemes terapeuta segítségét kérni, aki személyre szabja és  időközönként ellenőrizni, hogy meddig és milyen táplálékokat fogyasszunk. A Vatát harmonizálja az édes íz. A természetes gyümölcsökből, nem a finomított cukrokból. A gyökérzöldségek, a tejtermékek- pl. lefekvéshez langyos mézes tej -, jól földeli a levegős Vata doshát, esetenként beiktatható még a hús is.

- Mozgásformák közül a lassú, relaxációval egybekötött gyakorlatok javasoltak (Pl. jóga, pilates, tajcsi, rendszeres séta a friss levegőn, kerékpározás,úszás).

- Fontos rendszeres este 10 óra körüli lefekvés, a reggel 6 óra körüli ébredés. Reggel légzőgyakorlatokkal frissíthető az agy, mely után javul a fizikai közérzet is.

- Gyógynövények a Kudzu, Gotu Kola, Ashwagandha, szerecsendió, Brahmi, speciális gyógynövény keverékek közül a Stress Guard számos jótékony tulajdonsággal bír amellett, hogy segíti a békés, felriadásoktól mentes alvást.

- A homlok meleg olajos masszázsa:  szezámolaj a homlokra, kálmospor felszippantása az orrba minden Vata kibillenés esetén jótékony. A dühvel, haraggal, gyűlölettel együtt járó alvászavarnál már a Pitta dosha is érintett. Ez esetben a fej masszírozásához Brahmi olajat használhatunk.

Az alvás ciklus visszaállítása a fiatalító kúráknak - rasayanaknak - is része Indiában. Sikeresen beállítható, visszaállítható így az ideális testsúly is. A hormon háztartás stabilizálódásával, Doshák egyensúlyi állapotba kerülésével hosszan tartó, jó egészség érhető el.