Az olajfa ellenáll a parazitáknak és képes akár 2000 évig is elélni (ezek a matuzsálemfák az utazási irodák által is kínált látványosságok közé tartoznak). Az olajfa ellenálló képessége az, ami a kutatók figyelmét is felkeltette, hiszen ilyen hosszú Földi életet csak mikrobáknak és kórokozóknak ellenálló védelmi rendszerrel lehet elérni.Az olajfa minden részében a gyökerében, kérgében, termésében, de főként a leveleiben nagy mennyiségben jelen levő közel 100 vegyület található. A fő hatóanyagot az oleuropein-t 1950-ben fedezték fel, majd 1970-ben igazolták, hogy az oleuropein nem csak a fa életét képes meghosszabbítani és káros mikroorganizmusoktól megvédeni, hanem az emberi szervezetet is.
Az olajfalevelében található oleuropein erős antioxidáns hatású polifenol vegyület, mely hozzájárulhat:
- a szervezetben zajló káros oxidatív folyamatok gátlásához,
- az immunrendszer megfelelő működéséhez
- a keringési rendszer (szív és érrendszer) normál működéséhez
- elősegíti a vérkoleszterin- és a vércukorszint egészséges arányának fenntartását.
Az Olajfalevél kivonat, 40-szer több antioxidánst tartalmaz, mint a hidegen sajtolt olíva olaj.
Különleges értékét elsősorban a benne lévő 2 polifenol, a squalen és az oleuropein adja.
A squalen az utóbbi évek egyik nagy táplálkozástudományi felfedezése, hiszen egy zsírhoz hasonló anyagról van szó, mely kémiailag rokonságban áll a karotinoidokkal, és hatása is hasonló.
A squalen hozzájárul a bőr egészségéhez, bársonyosságához, javítja ellenállóságát a napsugárzás káros hatásaival szemben, illetve mobilizálja az immunrendszert.
Az olajfalevél kivonat illetve az olíva bogyóból származó polifenolok antioxidáns hatásúak, így elősegítik az LDL koleszterin és a zsírsavak oxidációjának gátlását és elősegíthetik a HDL - a „jó” - koleszterin szint emelkedését.
1995-ben használták először klinikai terápia során az olajfalevél-kivonatot. Bár még nem telt el hosszú idő az óta, de az eredmények nagyon pozitívak.
A tapasztalatok alapján egy nagyon ígéretes és különleges hatással rendelkező növényről van szó, melynek a gyógyításban nagyon sokrétű lehet az alkalmazása.
A kutatások és klinikai tapasztalatok alapján azt mondhatjuk, hogy az olajfalevél-kivonat jótékony hatással lehet azoknál a betegségeknél, amelyeket:
- vírusok (pl. influenza, közönséges nátha, hepatitis B, herpesz, övsömör),
- retrovírusok (HIV),
- baktériumok (encephalitis),
- gombák (Candida a.) és
- protozoanok okoznak.
Összességében, a klinikai kutatások eredményei azt igazolták, hogy az olajfalevél kivonat szedése, természetes és hatékony segítséget nyújthat ugyan úgy a megelőzésben, mint a különféle betegségek kiegészítő kezelésében is.
Hatásai révén hozzásegít az egészég megtartásához, és már kialakult betegségek esetén azok leküzdéséhez is.
Nagyon érdekes kutatást végeztek a York University Scholl of Medicine kutatói New-Yorkban, amit a Biochem Biophys Commun. 2003. augusztusi számában közöltek.
Az olajfalevél-kivonat gátolta a HIV-1 vírust, és nem volt toxikus hatással az egészséges sejtekre nézve.
Az olajfalevél-kivonat gátolja az akut fertőzést és a HIV-1 sejtek közötti transzmissziót (átörökítést) és megakadályozza a HIV-1 replikációját. A célsejtekben toxikus hatás nem volt kimutatható.