A szakemberek több mint 500 mérőállomáson vettek mintát. A Nemzeti Felszín alatti vizek megfigyelőközpontja (NAQUA) megállapította, hogy a potenciálisan káros kémiai adalékanyagok szinte mindenhol jelen vannak Svájc fő ivóvízforrásában. A svájci határértékeket azonban csak egy állomáson lépték túl.
Mik azok az örök vegyi anyagok?
A perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS-ok) az ember által előállított vegyi anyagok széles körben használt csoportja, amely több mint 4700 vegyi anyagot fed le, melyek idővel felgyülemlenek az emberi szervezetben és a környezetben. „Örök vegyi anyagokként” is emlegetik őket, mivel rendkívül makacs módon megmaradnak a környezetben és az emberi testben.
Nevüket annak köszönhetik, hogy a környezetben nem bomlanak le. Az egészségre káros PFAS-okat olyan állapotokkal hozták összefüggésbe, mint a rák, a pajzsmirigybetegségek.
Ezek a vegyi anyagok a vízzel, az élelmiszerekkel és még a levegővel bejutnak a szervezetünkbe. Bár Svájcban már betiltottak néhány örök vegyi anyagot, a környezetben még mindig találhatók maradványok.
Mi az a felszín alatti víz?
A talajvíz a föld felszíne alá beszűrődő édesvíz, amelyet a porózus kőzetek vagy üledékek, az úgynevezett víztartó rétegek tárolnak. A felszín alatti víz Svájc fő ivóvízforrása, amely az ország szükségletének 80 százalékát fedezi.
A 2021-ben kezdték meg a tudósok a talajvízminták elemzését 26 fajta PFAS-ra vonatkozóan. A szeptember 12-én közzétett eredmények a mérőállomások közel felénél 13 fajta PFAS-t azonosítottak.
A legmagasabb koncentrációt a PFOS (perfluoroktán-szulfonát) esetében mérték, amelyet 2011 óta nagyrészt betiltottak az országban. Ez a fajta örök vegyi anyag jelenti a legnagyobb kockázatot az egészségre. A múltban széles körben használták védőbevonatként pédául szőnyegeknel és bőr ruházatnál.
Svájc 0,3 és 0,5 mikrogramm közötti biztonságos határértéket állapított meg a PFAS-oknak a talajvíz literenkénti határértékekén. Ezt a határértéket csak az egyik mérőállomáson lépték túl.
Hogyan kerülnek a PFAS-ok az ivóvízbe?
A kutatók szerint PFAS-tartalmú tűzoltóhabok a fő bűnösök a talajvízbe kerülő örök vegyi anyagokért.
Ezeket most is használják a tűzoltási gyakorlótereken, valamint ipari területeken, víztározókban és vasútvonalakon is. A talajvíz más forrásokból, például hulladéklerakókból és szennyvízből származó PFAS-okkal is szennyezett.
Svájc jelenleg vizsgálja, hogy szükség van-e cselekvési tervre az emberek és a környezet örök vegyi anyagoknak való kitettségének csökkentése érdekében.
Mi a helyzet az EU-ban?
Az EU eddig csak bizonyos PFAS-típusokat korlátoz. A PFOA (perfluoroktánsav) tiltott, míg a PFOS néhány felhasználási módtól eltekintve tilos. Az Európai Bizottság a PFAS-ok teljes betiltását javasolta, de a gyártók visszautasították ezt. Jövőre szavaznak a javasolt jogszabályról. Ha jóváhagyják, az 2026-ban léphet hatályba.
Az év elején a Forever Pollution Project által végzett vizsgálat megállapította, hogy Európa-szerte és az Egyesült Királyságban 17 000 helyszínt szennyeztek be a mérgező vegyi anyagokkal.
A szennyezettség különösen nagy területeket érintett Belgiumban - ahol a 3M PFAS-gyártó üzeme található a flamandiai Zwijndrechtben -, Angliában, Hollandiában, Németországban, Svájcban, valamint Franciaország és Olaszország egyes részein.
Az Egyesült Királyságban a vizsgált helyek csaknem 40 százalékában találtak PFAS-okat.
Az év elején a francia kutatók által közzétett jelentés megállapította, hogy az örök vegyi anyagok ellenőrzése nagyon gyenge az országban, ezért 20 fajta örök vegyi anyag kötelező ellenőrzésére hoztak törvényt.