Egy átfogó vizsgálat során 23 ember és 47 háziállatként tartott kutya heréjét elemezték. Az eredmény megdöbbentő: minden mintában találtak mikroműanyagot. A kutatók a kutyák esetében a spermiumszámot is megvizsgálták, ami sajnos alacsony értéket mutatott.

Az emberi minták 16 és 88 év közötti férfiaktól származtak, ami széles életkori spektrumot fed le. Érdekes módon az emberi herékben csaknem háromszor nagyobb volt a műanyagkoncentráció, mint a kutyákéban. Ez felveti a kérdést: vajon az életmódunk vagy a környezetünk tesz minket sebezhetőbbé?

Mikroműanyagok és termékenység

A férfiak termékenységi mutatói már évtizedek óta romlanak, és a spermiumszám csökkenése különösen aggasztó trend. Korábban különböző vegyi anyagokat gyanúsítottak ennek hátterében, de most úgy tűnik, a mikroműanyagok is komoly szerepet játszhatnak.

"A fiatalabb generációra gyakorolt hatás talán még aggasztóbb most, hogy minden korábbinál több műanyag van a környezetben" - nyilatkozta Xiaozhong Yu professzor az amerikai Új-Mexikói Egyetemről. Ez a megállapítás rávilágít arra, hogy a probléma valószínűleg csak súlyosbodni fog, ha nem teszünk ellene.

Mikroműanyagok az emberi szervezetben

A herékben talált mikroműanyagok nem egyedi jelenség. Korábbi kutatások már kimutatták jelenlétüket a vérben, a méhlepényben és az anyatejben is. Laborvizsgálatok azt is bebizonyították, hogy ezek a részecskék képesek károsítani az emberi sejteket.

Különösen riasztó, hogy azoknál, akiknek nagy mennyiségű mikroműanyagot találtak a vérében, megnőtt a stroke és a szívroham kockázata. Ez arra utal, hogy a probléma messze túlmutat a termékenységi kérdéseken.

Mit tehetünk?

Bár a helyzet aggasztónak tűnik, nem vagyunk teljesen tehetetlenek. Íme néhány lépés, amit megtehetünk a mikroműanyag-kitettségünk csökkentése érdekében:

  • Csökkentsük az egyszer használatos műanyagok fogyasztását
  • Válasszunk természetes alapanyagú ruhákat és kozmetikumokat
  • Szűrjük az ivóvizünket
  • Támogassuk azokat a kezdeményezéseket, amelyek a műanyagszennyezés ellen küzdenek

A mikroműanyagok jelenléte a herékben egy újabb figyelmeztetés arra, hogy át kell gondolnunk a műanyagokhoz való viszonyunkat. Ez nem csak egyéni, hanem társadalmi szintű változásokat is igényel. A kutatások folytatása elengedhetetlen, hogy jobban megértsük a hosszú távú következményeket és hatékony megoldásokat találjunk erre az egyre növekvő problémára.