A benne található pektin serkenti a vérkeringést és segíti a szervezet méregtelenítését. Az antocián baktériumölő hatású. Különlegesen magas P-vitamin-tartalma gátolja az öregedési folyamatokat, és elősegíti a C-vitamin hatásának kifejtését. Kiváló A-, B1-, B2-, B3-, C- és E-vitaminforrás. Gazdag ásványi anyagokban.
A birsalmában található antibakteriális anyagok segíthetnek megelőzni olyan baktériumok elszaporodását, mint az E. coli vagy az S. aureus. Ezenkívül a napi C-vitamin-szükséglet 15%-át biztosítja egyetlen birsalma, ami a jól működő immunrendszer alapvitaminja. Rosttartalmának köszönhetően támogatja az emésztést, és jót tesz a gyomor mikrobiomjának is. Csökken a veszélyes baktériumok elszaporodásának esélye, ellenállóbb lesz a szervezet.
A népgyógyászatban már évszázadok óta használják különböző emésztési problémák kezelésére. A birsalmakivonatot tartalmazó étrend-kiegészítők hatékonynak bizonyulnak gyomorproblémák esetén, a gyulladásos bélbetegség tüneteinek enyhítésére és a fekélyek ellen is bevethetők.
Egyes kutatások eredményei alapján a birsalma kvercetin- és kaempferol-tartalmának köszönhetően csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát is.
Több kutatásban vizsgálták a növény szirupos kivonatának hatását a refluxra, egy 7 hetes tanulmány során 80 gyomorsavproblémával küzdő gyereket vizsgáltak meg, akik napi szinten fogyasztották a gyümölcs kivonatát. Az eredmények szerint valóban csökkentek a kellemetlen tünetek. Egy rövidebb, 4 hetes kutatásban 96 gyereket vizsgáltak, akiknél hasonló eredményre jutottak, bár ott a gyógyszeres kezelés mellett birsalma tartalmú étrend-kiegészítőt is szedtek.
A savanyú birsalmát nem szoktuk nyersen fogyasztani, legtöbben megfőzik, és kompótként vagy lekvárként elteszik későbbre, de a legnépszerűbb módja a birsalma fogyasztásának kétség kívül a birsalma sajt.
A sajtkészítéshez legjobb az erőteljesen sárga gyümölcs. Rögtön feldolgozható, hűtőben 1-2 napig, megfelelő tárolóhelyen akár 1-2 hétig is eltartható. A héjon lévő barna pöttyök nem befolyásolják a minőséget!
A birsalmát jól megmossuk, a molyhos réteget kézzel ledörzsöljük. Nem kell hámozni, de a barna pöttyöket ki lehet vágni. Fel kell darabolni és a magházat kiszedni.
Nagyon kevés vízben feltesszük főni. Kb 1 órán keresztül főzzük. Utána botmixerrel pürésítjük. Mérjük le a püré súlyát! Ezt újra feltesszük főni, majd amikor már rotyog, belekeverjük a cukrot. 1 kg püréhez 70 dkg cukrot adjunk.
Folyamatos kevergetés mellett főzzük. Ekkor nyeri el a jellegzetes színét. Kb. 10–20 perc a főzési idő. A még forró masszát formákba öntjük - pl. őzgerinc, pudingos tálka vagy egy tepsi. Nem kell bekenni semmivel! Szépen el fog tudni válni úgy is. Vékony szeletekre vágva vagy kockázva fogyasztjuk.