Az amerikai Dr. Still az indiánok megfigyelései alapján alakította ki módszerét, amit a röntgentechnika segítségével tökéletesített. Ma már számos országban lehet kiropraktikai végzettséget szerezni, 4 éves egyetemi szintű képzéseken.
A gerinc szerepe és jelentősége
A gerinc a test központi része, amely összeköti az izom- és csontrendszer különböző területeit. Ezáltal vagyunk képesek ülni, állni, járni és bármiféle mozgást végezni. A gerinc 33 csigolyából áll, és középső részén húzódik a gerinccsatorna, amely teret biztosít a gerincvelőnek és az abból kilépő idegeknek. A gerinc állapota, megbetegedései kihatással vannak a mozgásszervrendszerre és az egész szervezetre, így különféle egészségügyi problémákhoz vezethetnek.
a kiropraktikai kezelés menete
A kiropraktikai kezelés biztonságos és hatékony végrehajtásához több lépés szükséges:
Diagnózis felállítása: Megtekintés, tapintás és kikérdezés útján történik, képalkotó eljárások (röntgen, CT, MRI) segítségével.
Lágyrész technika: A gerinckörnyéki izmok fellazítása, hogy a kezelés kevésbé fájdalmas és könnyebben kivitelezhető legyen.
Mobilizáció: Az ízületek mozgatása és a feszültségek oldása nyújtásokkal és mozgatással.
Manipuláció: Az elmozdult ízület vagy csigolya helyretétele, a blokkok megszüntetése.
Visszaellenőrzés: Minden kezelés után ellenőrizni kell, hogy az ízület valóban a helyére került-e.
A gerincvelői reflexív
A gerinc blokkjainak feloldása lehetővé teszi az egészséges működést a kapcsolódó szervek és szövetek számára. Ezt a kapcsolatot "gerincvelői reflexív"-nek nevezik. Az ízületi blokkok szervi működési zavarokhoz vezethetnek. Például a háti 6-os csigolya blokkja gyomorpanaszokat, míg a nyaki 2-es csigolya látás- és hallászavarokat okozhat.
Kiropraktikai kezelések
A kiropraktikai módszer főként a mozgásszervi panaszokkal, derék-, nyak- és fejfájással küzdőknek segít, de szervi problémák kezelésében is hatékony lehet. Gyógyítható vele a sérv, a gerincferdülés, a menstruációs és emésztési panaszok, valamint az allergiák és látási rendellenességek is.
A kezelés célja és folyamata
A kezelés célja az elcsúszott csigolyák korrigálásával az idegrendszer tehermentesítése, az idegi kommunikáció helyreállítása és a szervezet öngyógyító erőinek aktivizálása. A gyógyulási folyamat egyénenként változhat, és időbe telik, hasonlóan egy edzésterv vagy diéta eredményességéhez.
A kiroprakika szerepe a megelőzésben
A gerinc rendszeres vizsgálatának diagnosztikai szerepe van, mivel a gerinc már jóval azelőtt jelezheti egy szerv meggyengülését, mielőtt a probléma kimutatható lenne. A rendszeres ellenőrzés és kezelés megelőző és életminőséget növelő hatása magáért beszél. A jól képzett szakember képes még azelőtt korrigálni a zavart, mielőtt jelentős és kóros elváltozások következnének be.
A kiropraktika mindenkinek ajánlott, aki egészséges szeretne maradni, vagy azzá szeretne válni. A rendszeres kezelések megelőző és életminőséget növelő hatása magáért beszél.
Milyen szervi problémák esetén lehet hatékony a kiropraktikai kezelés?
A kiropraktikai kezelés nemcsak mozgásszervi panaszok enyhítésére szolgál, hanem számos szervi probléma kezelésében is hatékony lehet. Az alábbiakban bemutatjuk, mely szervi problémák esetén nyújthat segítséget a kiropraktika.
emésztési problémák és gyomorbántalmak
A háti 6-os csigolya blokkja gyomorpanaszokat okozhat. A kiropraktikai kezelések során az elmozdult csigolyák helyretétele segíthet megszüntetni az emésztési problémákat, így enyhíthetők a gyomorpanaszok és az egyéb emésztőrendszeri zavarok.
Menstruációs panaszok
Sok nő küzd menstruációs fájdalmakkal, melyek oka gyakran a gerinc blokkjainak köszönhető. A kiropraktikai kezelések során a csigolyák helyretétele és az ízületi blokkok feloldása enyhítheti a menstruációs görcsöket és egyéb kapcsolódó panaszokat.
allergiák
A kiropraktika hatékony lehet az allergiák kezelésében is. A nyaki 2-es csigolya blokkja befolyásolhatja az immunrendszer működését, ami allergiás reakciókat válthat ki. A gerinc blokkjainak feloldásával javulhat az immunrendszer működése, így csökkenhetnek az allergiás tünetek.
Látási és hallási rendellenességek
A nyaki 2-es csigolya blokkja látás- és hallászavarokat idézhet elő. A kiropraktikai kezelések során az elmozdult csigolyák helyretétele segíthet javítani a látási és hallási funkciókat, így enyhülhetnek az ilyen típusú problémák.
Szívtájról kiinduló nem szervi eredetű fájdalmak
A kiropraktika hatékonyan kezelheti a szívtájról kiinduló, de nem szervi eredetű fájdalmakat is. Az elmozdult csigolyák helyretétele és az ízületi blokkok feloldása enyhítheti az ilyen típusú fájdalmakat, és javíthatja az általános közérzetet.
Sérv és gerincferdülés
A kiropraktikai kezelések segíthetnek a sérv és a gerincferdülés kezelésében is. Az elmozdult csigolyák helyretétele és az ízületek mobilizációja javíthatja a gerinc egészségét, enyhítve a fájdalmat és javítva a testtartást.
A kiropraktika tehát számos szervi problémára nyújthat megoldást, és hozzájárulhat az általános egészségi állapot javításához. A rendszeres kezelések megelőző és életminőséget növelő hatása magáért beszél.