Az indiánok már évszázadokkal ezelőtt is alkalmazták gyógyító célokra a fenyőtűlevélből készült teát, mely nem csupán ízletes, de nagyon tápláló és egészséges ital is. Koffeinmentes, így kávé helyett is iható.
Elkészítése:
A finom tea a fenyők idősebb hajtásaiból, tűleveléből is készíthető. Friss fenyőágakból javasolt elkészíteni, ha biztosan tudjuk, hogy nem permetezett.
A teához egy jó maréknyi, aprított fenyőtűt kell leforrázni, és kb. 10 percig lefedve állni hagyni.
Az illata és íze is olyan, mintha egy fenyőerdőben sétálnál.
Ha a tea ízét szeretnénk fokozni, adjunk hozzá egy rozmaringágat.Mézzel édesítsük, ha kell.
Mire ajánlott?
A fenyőtűlevél-tea gazdag C-vitamin-forrás. Akár négyszer-ötször több C-vitamint tartalmaz, mint a citrom vagy egy pohár frissen facsart narancslé. Régebben gyakran fogyasztották skorbut megelőzésére.
A tea sok A-vitamint is tartalmaz, amelynek kiemelt szerepe van a vörösvértestek termelődésében, a szem egészségének védelmében, de a bőr regenerációját és a haj növekedését is elősegíti.
A tea segítségünkre lehet az influenza elleni küzdelemben, hiszen vírusellenes tulajdonsággal rendelkezik. Orrdugulás, torokfájás és bronchitis esetén is rendkívül hatásos.
Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy a fenyőtűlevélből készült tea antioxidáns hatásokkal bír, amely a rákos megbetegedések megelőzésében játszhat kiemelkedő szerepet.
A tea segít az izomgörcsök enyhítésében, de a testi fájdalmakat is eredményesen szünteti meg. Köszvény és reuma kezelésére is bátran használhatjuk.
Hatékony testzsír-égető, ezért testsúlycsökkentő programunkba is beilleszthetjük.
Milyen fajta a legjobb?
Az apró tűs lucfenyő a legjobb, de nyugodtan ki lehet próbálni a hosszú tűlevelű erdei fenyőt és az ezüstfenyőt is.
Fontos! A fenyőkhöz hasonló levélzetű a tiszafa, ami mérgező. A piros bogyóiról is fel ehet ismerni.
Kinek nem ajánlott?
Terhes és szoptatós nőknek nem ajánlott a fenyőtűlevélből készült tea fogyasztása. Egyes emberek allergiásak lehetnek a tűlevélre, így nekik is tanácsos azt elkerülni.