Így időzítsd a nap első étkezését

A krononutríció, vagyis az étkezések időzítésével foglalkozó tudományterület kutatásai szerint nem mindegy, mikor fogyasztjuk el az első étkezést. A cirkadián ritmusunk - testünk belső órája - szempontjából ideális, ha az ébredés után 1-2 órán belül eszünk. Ez az időszak ugyanis egybeesik a kortizol természetes reggeli csúcsával, amikor szervezetünk a leghatékonyabban dolgozza fel a tápanyagokat.

A reggeli kihagyása bizony következményekkel járhat

A kutatások azt mutatják, hogy a reggeli rendszeres kihagyása növeli az inzulinrezisztencia kockázatát, rontja a kognitív teljesítményt, lassítja az anyagcserét, növeli a délutáni túlevés esélyét, és befolyásolja a vércukorszint stabilitását.

A tízórai fontosabb mint hinnéd

Az agy glükózigénye délelőtt különösen magas. A reggeli és ebéd közötti időszakban szükség van egy kiegyensúlyozott tízóraira, amely stabilizálja a vércukorszintet, fenntartja a koncentrációképességet, és megakadályozza a túlzott éhségérzet kialakulását ebédidőre.

Az ideális délelőtti étkezések összetétele

A tudomány jelenlegi állása szerint a reggelinek tartalmaznia kell komplex szénhidrátokat (zabpehely, teljes kiőrlésű gabonák), minőségi fehérjét (tojás, görög joghurt), egészséges zsírokat (avokádó, olajos magvak) és rostokat (gyümölcsök, zöldségek). A tízórai esetében fontos a lassan felszívódó szénhidrátok, fehérjék és antioxidánsokban gazdag összetevők megfelelő aránya.

A vércukorszint-egyensúly jelentősége

A délelőtti étkezések helyes összeállítása kulcsfontosságú a vércukorszint stabilitása szempontjából. A hirtelen vércukorszint-emelkedést, majd -esést okozó reggelik (például édes péksütemények) helyett olyan kombinációkat érdemes választani, amelyek fokozatos energiafelszabadulást biztosítanak.

Tervezzünk előre a napi programunkhoz igazítva 

Modern életvitelünkhöz érdemes adaptálni étkezési szokásainkat. A sikeres változtatáshoz elengedhetetlen az előkészítés: készítsünk elő reggeli és tízórai alapanyagokat előző este, válasszunk gyorsan elkészíthető, de tápanyagdús opciókat, és tervezzük meg a délelőtti étkezéseket a napi programunkhoz igazítva.

A reggeli egészségesebbé tehet

A rendszeres, kiegyensúlyozott délelőtti étkezések hosszú távú előnyei között szerepel a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkentése, a megfelelő testsúly fenntartásának segítése, a szív- és érrendszer egészségének támogatása és az általános kognitív funkciók javítása.

Adj időt magadnak!

A kutatások azt is kimutatták, hogy nem csak az számít, mit és mikor eszünk, hanem az is, hogyan. A nyugodt, tudatos étkezés jobb tápanyag-felszívódást és emésztést eredményez. Érdemes tehát időt szakítani a reggeli étkezésekre, még ha csak 15-20 percet is.