Hatékonyság a számok tükrében

Natusch és csapata közel 5000 hálós és burmai piton növekedését vizsgálta egy éven át. Az eredmények lenyűgözőek: a pitonok táplálékának száraz tömege mindössze 1,2-szerese volt az előkészített tetemének. Ez az arány jóval kedvezőbb, mint más, általánosan fogyasztott állatoké:

  • Lazac: 1,5-szeres
  • Tücsök: 2,1-szeres
  • Baromfi: 2,8-szoros
  • Sertés: 6-szoros
  • Marha: 10-szeres

A fehérjehasznosítás terén is kiemelkedően teljesítettek a pitonok. A kígyókkal etetett fehérje száraz tömege csupán 2,4-szerese volt a kígyótest szárazanyagának. Ez az érték más állatoknál jóval magasabb: lazacnál 3, tücsköknél 10, baromfinál 21, sertéseknél 38, marhahúsnál pedig 83.

Natusch rámutat, hogy a pitonhús fenntarthatósága nem csupán a táplálék átalakításának hatékonyságában rejlik. A kígyók képesek hasznosítani olyan hulladékhúsokat, mint a csapdába esett rágcsálók vagy a halva született sertések. Ez a képesség jelentősen növeli a pitonhús-előállítás környezeti előnyeit.

Akadnak azért kihívások és  etikai megfontolások

Bár a tanulmány ígéretes eredményeket mutat, nem szabad figyelmen kívül hagynunk a lehetséges kockázatokat. Resare Sahlin szakértő figyelmeztet: "Ha egy egész iparág alakul ki e köré a takarmányforrás köré, akkor ez a 'patkányszaporulatok' fenntartására ösztönözhet egyeseket - és a helyi közösségekre gyakorolt hatások természetesen óriásiak lehetnek."

Natusch két további érvet hoz fel a kígyótenyésztés mellett. Egyrészt a pitonok rendkívüli ellenállóképessége az éhezéssel szemben javíthatja az élelmezésbiztonságot válsághelyzetekben. Másrészt úgy véli, hogy a kígyók tenyésztése etikusabb lehet, mint a madaraké vagy emlősöké, mivel kevésbé fejlett kognitív képességekkel rendelkeznek.

Mint a csirke...

Végezetül Natusch megosztja személyes tapasztalatait a pitonhús ízéről: "Ami a pitonhúst illeti, az íze olyan, mint a csirkéé. Kóstoltam már curryben, BBQ-ban, nyárson. Ha jól van elkészítve, nagyszerű."

Bár a pitonhús ígéretes alternatívának tűnik, további kutatásokra és társadalmi vitára van szükség, mielőtt széles körben elterjedne. A fenntarthatóság, az etikai szempontok és a fogyasztói elfogadás egyaránt kulcsfontosságú tényezők lesznek a jövőben.