Hívő keresztényként feltétel nélkül hitte, hogy a természet gyógyító ereje, mint Isten patikája szolgálja az emberiséget. Maria Trebent mai napig az alternatív kezelési módok és gyógynövény gyógyászat specialistájának tartják.

Rövid élettörténete

Maria Treben 1907. szeptember 27-én született az ausztriai Saaz városában, egy három leánygyermekes család második gyermekeként. Édesapja nyomdatulajdonos és kiadó, édesanyja pedig háziasszony volt. Miután 1917-ben édesapja meghalt, a család Görkauba, majd két évvel később Prágába költözött. Maria az iskola befejezése után a Prágai Napilapnál kezdett dolgozni, ahol 14 évet töltött.
A prágai Operaházban találkozott későbbi férjével, Ernst Gottfried Trebennel, akivel 1939-ben házasodtak össze, 1942-ben pedig megszületett fiúk, Kurt Dieter.


Férjét a háború után bebörtönözték. Maria Treben fiával két évet németországi menekülttáborban töltött. Miután férje 1947-ben kiszabadult a fogságból, úgy döntöttek, új életet kezdenek Ausztriában. Először Mühlviertelbe, majd néhány évvel később Grieskirchenbe telepedtek le végleg. Miután 1989-ban férje meghalt, Marianak már nem volt igazán életkedve. 1991. július 26-án, csaknem ugyanazon a napon tért örök nyugalomra.

A gyógynövények útján

Maria Treben a természet és a gyógynövények iránti szeretetét édesanyjától örökölte, aki maga is hitt a természet csodálatos erejében, és lelkes követője volt a Kneipp-féle vízkúráknak. „Kora gyermekkoromtól nagyon szerettem a természetet, ismertem a gombákat és a növényeket, órákon át sétáltam az erdőkben, örvendeztem Isten eme ajándékának” – írja életrajzi könyvében.
Első komolyabb ismereteit Richard Willfort biológusnak köszönhette. „Ő ébresztette fel érdeklődésemet a gyógynövények iránt. Hosszú sétákon, véget nem érő beszélgetéseken osztotta meg velem végtelen tudását”- emlékszik vissza könyvében. Maria ettől kezdve teljesen elmerült a gyógynövények tanulmányozásában. Füveskönyveket olvasott, régi gyógynövényrecepteket próbált ki, meghallgatta az idős falusiak tapasztalatait.


A német menekülttáborban töltött idő alatt fiával kórházba kerültek tífusz miatt. Állapotuk kritikus volt. Gyógyszerek hiányában Dr. Schneider, vérehulló fecskefű teát használva mentette meg életüket. Innentől Maria tudatosan kezdett foglalkozni a gyógynövényekkel.
Akik közelről ismerték és tudták gyógynövények iránti szenvedélyét, gyakran mentek hozzá tanácsért bajaikkal. Miután Maria megtapasztalta, hogy az általa javasolt gyógynövény receptúrák hatásosak és ezzel segíthet az embereken, életfeladatául tűzte ki, hogy minél szélesebb körben megismertesse azok jótékony hatásait embertársaival. 1971-től egyre nagyobb közönség előtt tartott előadásokat a gyógynövényekről. Később könyvírásba kezdett azzal a céllal, hogy az általa szerzett tapasztalatok fennmaradjanak az utókor számára is. Első könyve az Egészség Isten patikájából címmel, 1980-ban látott napvilágot, mellyel az egész világon ismertté vált. Ma is ezt tartják legfőbb művének.
Munkásságában fordulópontot jelentett, amikor egy ismerőse megajándékozta őt a svédkeserű recept kéziratának másolatával. Maria nagy lelkesedéssel olvasta a receptet. Összegyűjtötte a hozzá való gyógyfüveket, és maga is elkészítette a leírás alapján a svédkeserűt. Miután kipróbálta és hatásosnak bizonyult, munkásságának egészen élete végig fontos részévé vált a recept tökéletesítése. Előadó körútjairól sem hiányozhatott a svéd gyógyfüvek és a belőlük készített tinktúra hatásainak bemutatása. 
A Svédkeserűt kétségtelenül Maria Treben fedezte fel újra és tette ismertté a XX. században, melyet áldásos hatásai miatt mai napig széles körben alkalmaznak világszerte.